Köpekler Neden Kuduz Olur?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpekler Neden Kuduz Olur? Kuduz Oldukları Nasıl Anlaşılır?

Kuduz tüm canlılar üzerinde etkili olan bir virüs türüdür. Kediler, köpekler ve hatta insanları etkileyebilecek bu virüs çeşidi durdurulmadığında ölümlere sebebiyet vermektedir. Kuduz hastalığı insanlık tarihi boyunca 40.000’den fazla insanın ölümüne, milyonlarca hayvanın da ölümüne neden olmuştur. Sizlere bu yazımızda bir köpeğin nasıl kuduz olduğunu ve yapmamız gerekenleri anlatacağız.

Köpekler Nasıl Kuduz Olur?

Bir köpek tek başına kuduz hastalığı üretemez ya da bu hastalığa maruz kalamaz. Farklı bir enfekte olan hayvanın ısırması sonucunda ortaya çıkmaktadır. İnsanlarda bu durum, kuduz olan köpeğin insanı ısırması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın ortaya çıkma konusu hemen hemen aynıdır.

Bir Köpeğin Kuduz Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kuduz, semptomları taşıyan ya da enfekte olan bir hayvanın ısırmasıyla veya çizmesiyle yayılmaktadır. İnsanlık tarihi boyunca virüs, evcil köpeklerin ısırmasıyla bulaşmıştır. Kuduz hastalığından kurtulmak için evcil hayvanlarınızın aşılarını düzenli yaptırmalısınız. Farklı bir köpek ile kavga ederse ve yaralanırsa anında veterinere götürüp aşı vurdurmalısınız.

Kuduz normalde hemen bir canlıda etki etmez, bulaştığında anında semptom ortaya çıkmaz. Eğer ki evcil hayvanınızı farklı bir kuduz hastalığı taşıyan köpek ısırdıysa, ısırılan hayvan üzerinde kuduz 1 ila 3 ay boyunca uykuda kalabilmektedir. Bilimsel olarak bu süreye “kuluçka süresi” denilmektedir. Enfekte olan virüs, sinir sisteminden geçerek beyne ulaştığında belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Evcil hayvanınızın ateşi yüksek ise, anlayın ki virüs vücudunu sarmıştır. Virüs komple vücuda yayıldığında ise belirtiler tamamen ortaya çıkacaktır. 

 • Kuduz Köpeğin belirtileri şu şekildedir:
 • Uykusuzluk ve bilinç kaybı.
 • Vücudun belli bir bölgesinde felç
 • Bilinç bulanıklığı
 • Farklı zamanlarda halüsinasyonlar görme
 • Ufak bir ses sonucunda anında tedirgin olma
 • Fazla tükürük üretme
 • Yutma güçlüğü

Belli başlı belirtiler bu şekildedir. Eğer ki siz, evcil hayvanınızı veterinere götürmezseniz akciğer yetmezliği, kalp ya da koma gibi durumlar ortaya çıkacaktır. 

Kuduz Nasıl Önlenir?

Evde ya da bahçede köpek besliyorsanız düzenli aralıklarla evcil hayvanınızı aşıya götürmeniz gerekmektedir. Ülkemizde bulunan tüm hayvanlar için aşı zorunludur. Köpeklerde kuduzu önlemek için, vahşi hayvanlarla ya da saldırgan hayvanlarla temasından kaçınmak gereklidir. Sokakta yürürken köpeğiniz saldırgan bir köpeğin saldırısına maruz kalmaması için zincirini çıkartmamanız gerekir, zinciri sürekli takılı kalmalıdır. Böyle yaparak kuduz bulaşma olasılığını azaltmış olursunuz.

Köpeğin Kuduz Bir Hayvan Tarafından Isırıldığında Yapılması Gerekenler

Köpeğinizi yanlışlıkla kuduz bir köpek ısırdıysa derhal o yarayı sabun ve su ile yıkamanız gerekiyor.  Sabun ve su ile yıkadığınızda enfeksiyon ihtimalini minimuma indirmiş olursunuz. Yıkama sonrasında ise köpeğinizi en yakın veterinere götürün. Eğer ki köpeğinizde virüs olduğu şüphesine düştüyseniz veteriner doktor köpeğinize bazı testler uygulayacaktır. Bu testler arasında tükürük örneği, kan testi gibi uygulamalar bulunmaktadır.

Evcil hayvanınızda kuduz şüphesi varsa, doktorunuz kuduz aşısı tedavisi uygulayacaktır. Bu tedavi ısırıldıktan hemen sonra uygulandığında hemen başarılı sonuçlar elde edilir. 

İnsanlar için de bu durum aynıdır. Eğer ki bir köpek tarafından ısırıldıysanız o bölgeyi sabun ve su ile yıkamanız gerekiyor. Virüsün vücuda yayılmasını engelleyecek olan Globulini kullanabilirsiniz. Bu uygulama sonrasında ise 14 gün boyunca dört kere kuduz aşısı yaptırmanız gerekiyor.

Hamile bayanlar için kuduz aşısı hem anneye hem de bebek için önemlidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpekler Neden Kuduz Olur?