Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonları, bakteri veya virüsler nedeniyle köpeklerin idrar yollarında yaşanmakta olan problemlerdir. Pek çok köpekte görülebilecek olan idrar yolu enfeksiyonlarının nedenini öğrenmek için en kısa süre içerisinde veteriner hekime danışmak gerekir. 

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Neden Olur?

Köpekler farklı sebeplerden dolayı vücutlarına bakteri kapabilir. Bu bakteriler genellikle, belirli bir süre içerisinde köpeklerin idrar yolu enfeksiyonu hastalığı yaşamasına neden olur. Bazı durumlarda vücutta bulunan viral virüsler ve mantar problemi de, köpeklerin idrar yolu enfeksiyonu problemiyle karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Özellikle bağışıklığı düşük olan köpekler bu problemi daha sık yaşamaktadır. Köpeklerde yaşanan idrar yolu enfeksiyonları daha ciddi problemler ile karşı karşıya kalmamaları açısından kısa süre içerisinde tedavi edilmelidir. Köpeklerin çok sık aralıklarla idrar yolu enfeksiyonu yaşıyor olmalarının altında yatan sebep bazı durumlarda daha ciddi hastalıklar olabilir. Diyabet gibi böbrek hastalıklarına sahip olan köpekler, sık aralıklarla idrar yolu enfeksiyonu yaşamaktadır. 

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonları veteriner hekim tarafından teşhis edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Fakat köpeğinizin bu problemi yaşıyor olduğunu anlamak için köpeğinizi gözlemlemeniz gerekir. Üriner sistemlerinde meydana gelen bir problem olan idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri şu şekilde listelenebilir:

 • İdrara çıkmaya çalışırken zorlanma yaşama,
 • İdrarını yaparken vücutta meydana gelen gerginlik ve kasılmalar,
 • İdrarın damla damla veya sızıntı şekilde dışarı atılması,
 • Böbreklerde veya karın bölgesine yaşanan ağrı,
 • Normalden fazla su tüketimi,
 • İştahta yüksek oranda azalma,
 • Daha sık idrara çıkma isteği fakat idrar esnasında başarısızlık. 

Eğer köpeğinizde bu sebeplerden bir veya bir kaçını gözlemlediğiniz taktirde uzman bir veteriner hekimden yardım almanız gerekmektedir. Veteriner hekim yaptığı detaylı testler sayesinde köpeğinizin ne gibi bir problem yaşadığının anlaşılmasının sağlayacaktır. Eğer köpeğiniz idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsa veteriner hekimin uygun gördüğü tedaviye vakit kaybetmeden başlanması gerekir. 

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Nasıl Geçer? 

Köpeklerin yaşıyor oldukları idrar yolu enfeksiyonları beslenme ve yaşam tarzı ile alakalı olabilir. Bu gibi durumlarda veteriner hekim uygun ilaçlar ve destekleyiciler ile rahatsızlığın ortadan kalkmasını sağlar. Fakat köpeğinizin yaşadığı bu hastalığın tekrarlanmaması için hayatında değiştirmeniz gereken bazı farklılıklar olabilir. Köpeklerin herhangi bir böbrek hasatlığı veya problemi yaşamamaları için üriner sağlıklarının destekleniyor olması çok önemlidir. Bu destek ilk olarak köpeğin su tüketiminin en doğru seviyede gerçekleştiğinden emin olarak yapılabilir. Köpeğin çok sık aralıklarla, taze ve temiz su içmesini sağlamak bu konuda yapacağınız sağlıklı bir değişikliktir. Su tüketimini attıran köpekler idrara çıkarken herhangi bir zorlanma yaşamayacaktır. Üriner sistemlerinin temizliği açısından da su tüketimi oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. 

Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonları tekrarlanmaması için mama tercihleri değiştirilebilir. Böbrek sağlığına yararlı olacak mamaların tercih edilmesi oldukça önemlidir. Köpeğiniz için seçtiğiniz mamanın içerisinde üriner sağlığına destek sağlayacak vitamin ve mineraller olmasına da dikkat edebilirsiniz. Bu gibi idrar yolu problemlerinin sık aralıklarla tekrarlanıyor olması, köpeğin bağışıklığını düşürecektir. Dolayısıyla yaşanan problemlerde vakit kaybetmeden veteriner hekimden destek almak oldukça önemlidir. Bu gibi rahatsızlıkların kalıcı şekilde tedavi edilebilmesi için teşhisin en doğru şekilde gerçekleşmesi gerekir. Aksi halde problemler sürekli tekrarlayarak, köpeğinizin hayat konforunu yüksek oranda düşürecektir. 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları