Kediler Neden Musluktan Su İçer

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler neden musluktan su içerler, kedilerinin musluktan su içtiğini gözlemleyen sahipleri tarafından merak edilen bir konudur. Kedilerin musluktan su içmesi bazı durumlarda alışkanlık yaşatarak, su kaplarından su tüketimi sağlamamalarına sebep olabilir. Bu durumlarda kedi sahipleri, kedileri bu alışkanlıklarından koparmak istese bile, kedilerin edindikleri bir kazanımdan vazgeçmeleri oldukça zordur. 

Kedilerin Musluktan Su İçmesinin Sebepleri Nelerdir? 

Musluktan su içmek pek çok kedide görülebilecek bir davranıştır. Bu alışkanlıklarının altında farklı sebepler yatar. Kendilerine ait olan kaplarında su bulunmasına rağmen, musluktan su içmeyi tercih eden kedilerin bu davranışlarının sebebi ise oldukça merak edilir. Kedilerin musluk suyunu tercih ediyor olmalarının altında yatan ilk neden lezzetlerini daha çok seviyor olmaları olabilir. Musluktan akan suyun daha lezzetli gelmesi durumunda kediler kendi kaplarında bulunan içme suyunu tercih etmeyebilir. Bu alışkanlıklarının bir diğer nedeni ise kedilerin kaplarından su içerken kendilerini daha savunmasız hissediyor olduklarıdır. Herhangi bir tehdit unsuruna arkalarını dönmek istemeyen kediler, kaplarından su içmek istemeyebilir. İçgüdüsel olarak böyle hisseden kedilerin bu davranışları eve alıştıklarında genellikle ortadan kaybolur. 

Su kabındaki suyun sık sık değiştirilmiyor dolayısıyla kirleniyor olması da kedilerin kaptaki suyu tercih etmeme sebepleri arasında bulunur. Musluk suyunu tercih etmelerinin en bilindik sebepleri arasında ise suyun akarken oluşturduğu sesten hoşlanmaları vardır. Kediler için oldukça rahatlatıcı olan su sesi, musluktan su içmeleri için en bilindik sebeplerin arasında gelir. Görüşleri gayet iyi olsa da, bazı zamanlarda suya görerek değil, işiterek yaklaşırlar. Bu sebeple musluk açıldığında aniden oraya ilerleyerek su içmeye çalışırlar. Kedilerin pek çoğu akan musluktan su içmeyi eğlenceli bir oyun olarak da görür. Akan suya patileri ile müdahale ederek oynadıkları oyun sebebiyle de musluktan su içmeyi tercih ederler. Kediler neden musluktan su içerler sorusunun bir diğer cevabı ise bıyıklarının su kabına değmesinden hoşlanmamalarıdır. Bıyıklarının oldukça hassas olması sebebiyle pek çok kedi su kabından su içmeyi tercih etmez. 

Kedilerin Musluktan Su İçmesi Nasıl Engellenir? 

Kediler sahipleri evde bulunuyorken musluktan su içmeyi tercih edebilir. Fakat her koşulda kedilerin su kabının temiz su ile dolu olması ve sık sık değiştirilmesi önemlidir. Çünkü siz evdeyken su kabından içtiğine tanıklık etmeseniz bile, susadığında kabından su içecektir. Evde olduğunuz zamanlarda ise musluktan su içmesine izin vermek kediler için ödül niteliğinde olacaktır. Kedinizin bu alışkanlığını engellemek için su kabını değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. 

Bazen herhangi bir sebepten dolayı su kaplarından rahatsızlık duyan kediler yalnızca musluktan akan suyu içmek isteyebilir. Var olan su kabını metal, seramik veya cam bir kap ile değiştirmek kedinizin kaptan su içmesini sağlayacak, sağlıklı bir değişim olacaktır. Değiştirdiğiniz su kabını mama kabının yanına koymaya dikkat etmelisiniz. Bu şekilde karnı doyduktan sonra su içmesi daha kolay olacaktır. Fakat su kabının yerinin çok sık aralıklarla değiştirilmesi tavsiye edilen bir durum değildir. Ayrıca kediler için satılan su pınarları da kedilerin musluktan su içmesini engelleyecektir. Elektrik ile çalışan su pınarlarını güvenli bir yere yerleştirerek, kedinizin akan suya ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Kediler neden musluktan su içerler sorusunun pek çok farklı cevabı bulunsa da bu durumu engellemek adına uygulanacak yöntemler bulunur. 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

 Kediler Neden Musluktan Su İçer