Köpeğimin Göz Kenarında Kabarcıklar Çıkıyor

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeğimin göz kenarında kabarcıklar çıkıyor konusu köpek sahiplerinin köpeklerinin sağlığı için üzerlerinde durduğu bir konu oluyor. Köpeklerde sıklıkla karşılayabilen hastalıklardan bir de göz rahatsızlıklarıdır. Çeşitli tedavi yollarına başvurabilmek için öncesinde doğru teşhisin konulması gerekir. Evde uygulanabilecek alternatif müdahalelerin yanı sıra ilerlemiş bir göz rahatsızlığı bulunan köpekler için bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Köpeklerde Görülen Göz Hastalığında Ne Yapılabilir?

Köpeğimin göz kenarında kabarcıklar çıkıyor sorusu köpeklerde ne gibi göz rahatsızlıkları olabileceği üzerine bir araştırma yapmayı gerektiriyor. Görsel olarak algılama eşikleri oldukça yüksek olan köpekler avlanma içgüdüsü ile oldukça keskin göz yapısına sahiplerdir. Dış etkenlerden kaynaklı olarak yaşanan çeşitli alerjik durumlar farklı hastalıklara sebep olabilir. Burada kısa bir gözlem yapılarak problemin teşhisi konulabilir. Köpek özellikle fark ettirerek patisiyle veya gözünü yerle temas ettirerek kaşımaya çalışır. Göz kenarından su sızıyor, büyük kızarıklık belirtisi fark ediliyorsa konjuktivit adı verilen bir hastalığa yakalanmış olabilir. 

Bu alerjik bir rahatsızlıktır. Göz bölgesinde şişmeye ve akıntıya neden olur. Tedavi yöntemine yönelik olarak köpeğe sunulacak çeşitli hap ilaçlar ve göz merhemi sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılmasını sağlamaktadır. Köpeklerin göz bölgesindeki lenf bezleri normalden daha çok büyüyebilir ve bu daha ciddi bir problem olduğunun göstergesidir. Böyle bir durumda kısa sürede ve hızlı bir cerrahi müdahale doğrultusunda köpek iyileştirilebilir. Köpeğimin göz kenarında kabarcıklar çıkıyor bu problem ile beraber akıntı da görülüyor olabilir. Köpeğin göz çevresindeki kanalların küçük olması sebebiyle farklı bir renkte sıvı akıntısı yaşanabilir. Bu bazen genetik bir problemden de kaynaklanabilmektedir.

Köpeğin Göz Enfeksiyonu Geçirdiği Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde görülen göz problemleri göz bölgesinde akıntı, alerjik veya bakteri oluşumlu göz kızarıklığı ve sulanması katarakt hastalığı, göz bölgesinde yaşanan göz kuruluğu gibi çeşitli hastalıklar gündelik yaşamın doğal fonksiyonunu olumsuz etkiler. Göz bölgesinde yaşanan aşırı büyümeden kaynaklı olarak karakteristik bir hale alan göz çevresi çeşitli ilaç kullanımı ile geçirilmeye çalışılsa da profesyonel bir müdahale gerekir. 

Süreç içerisinde tüm bu göz rahatsızlıkları dışarıdan bölgesel olarak bakteri oluşumu başlangıcı yaşanabilir. Bu ileri boyutlu göz enfeksiyonlarına yol açacaktır. Tüm bu hastalıkların giderilebilmesi adına teşhis yapıldıktan sonra yapılan müdahaleler etkili olmuyorsa doktorla görüşmek önemlidir. Düzenli olarak kullanılan göz bölgesini temizleyici solüsyonlar iyi görüş açısında konforu arttıracaktır.

Köpeğimin göz kenarında kabarcıklar çıkıyor konusuna farklı açılardan bakıldı. Elde edilen veriler doğrultusunda doğru tespitinin yapılabilmesi gerekir. Düzenli olarak köpeğin göz bölgesinde yaşanan değişimlerin de kontrol edilmesi ve gerekli bakımının yapılması süreçte olumlu etki edecektir. Köpeğin göz çevresinde oluşan kabarcıkların en büyük belirtisi arpacık çıkarma bulunmasıdır. Özellikle kirpik diplerinde başlayan arpacık oluşumu farklı boyutlarda kabarcık kızarıklık ile kendini gösterir. Bu ileri boyutlu bir zararlı kistin oluşumunun başladığının da bir göstergesi olabilmektedir. Bu gözün farklı çevresel etkenlerden kaynaklı enfeksiyon geçirdiğini de bir kanıtıdır. Temiz bir bezle veya pamukla bölgesel temizlik uygulanabilir. Özel olarak üretilmiş temizleme bezleri veya gazlı bez yardımı ile de bölgesel temizlik düzenli olarak sağlanabilir. Bu süreçte köpeğin tamamen görme yetisini engelleyebilmek için uzman bir veterinerden yardım almak önemlidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpeğimin Göz Kenarında Kabarcıklar Çıkıyor