Kedim Bana Alışamadı, Ne Yapmalıyım?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedim bana alışamadı, ne yapmalıyım sorusu hayvan severlerin merak ettikleri bir konudur. Kediler oldukça cana yakın varlıklardır ancak her kedi farklı bir yapıda bulunur. Kedilerin yeni bir ortama uyum sağlama süreçleri cinslerine göre değişmektedir. Bu da yeni sahiplenilen ortama daha zor alışmasına sebep olur.

Kedi Neden Sahibine Alışamaz?

Kedim bana alışamadı, ne yapmalıyım kediler yapıları gereği hassas varlıklardır. Köpeklerde olduğu gibi insanlara kolaylıkla adapte olmaları belirli bir süreci gerektirir. Sürecin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için kedinin nelerden hoşlandığı tespit edilmelidir. Sabırla hoşlandığı şeyler üzerinden kedi hem ortama hem de sahibine alışmaya çalışmalıdır. Buradan çıkarılabilecek pek çok sonuçlar bulunur. Ancak kedinin ortamı sevmediği, sahibinden memnun olmadığı gibi sonuçlara varmak pek de doğru değildir.

Kedi bulunduğu yeni ortama alışma sürecinde sahibinden yakınlık bekler. Eğer alanına giriş yapıldığında huzursuzlanıyorsa bu süreç ona kendi alanını fark ettirilerek geçirilebilir. Böyle bir durumda kedinin uyuyacağı alan, yemek yiyeceği ve tuvaletini yapacağı bölge belirlenerek ev içerisindeki ortama uyum sağlaması beklenir. Kedim bana alışamadı, ne yapmalıyım konusu kedi sahiplerini paniğe sevk etmemelidir. Böyle bir durumda alınabilecek ev içerisinde bazı önlemlerle kısa sürede kedi ortama ve sahibine alışabilir hale gelecektir. Sürecin olumlu ilerleyebilmesi için sakin ve nazik bir tutum sergilenmeye çalışılmalıdır. 

Kediyi Yeni Sahibine Alıştırma Yolları

Kedim bana alışamadı, ne yapmalıyım kedi yapısı gereği belirli bir düzen oluşturmuşsa bu düzeni devam ettirmek ister. Düzeni bozulan kediler farklı biri hayata tutunmaya çalışırken zor süreçlerden geçer. Kedinin eski ortamındaki mama kabı, yemek yediği alan, tuvalet ihtiyacını giderdiği kuma varana kadar her bir düzen onun için alışkanlık demektir. Bu alışkanlıkların yerine farklı bir ortam ve farklı bir insana adapte olmaya çalışmak zor bir süreci içerir. Kedinin bu sürece daha kolay alışabilmesi için güven duygusunu kazanması gerekir. 

Kediye ara ara ödül mamaları verilebilir. Yemek yerken onun yanında bulunup konuşulabilir. Sevdiği ve hoşlandığı oyuncaklar tespit edilerek gün içerisinde belirli bir saat vakit geçirmeye çalışılabilir. Zamanla artık yeni yeri kendi evi gibi hissettiğinde sahibine de alışmaya başlayacaktır. Kedim bana alışamadı, ne yapmalıyım sorusu süreç içerisinde farklı açılardan gözlemlenerek çözüme kavuşturulabilir. Bunun için kedi severlerin sabırla kedinin yeni yaşam alanına alışmasını beklemeleri gerekir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedim Bana Alışamadı, Ne Yapmalıyım?