Kedi Kumu Nasıl Temizlenmeli?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedi kumu nasıl temizlenmeli sorusu hayvan severler tarafından merak ediliyor. Böyle bir durumda öncelikle kullanılan kedi kumunun türü bilinmelidir. Kumdaki farklılığa göre temizlenme sıklığı hesaplanabilir.

Kedi Kumu Kabı Temizleme Yolları

Kedi kumu nasıl temizlenmeli konusu üzerine en doğru yanıtı verebilmek için kedi kumunun yapısına bakılmalıdır. Kedi kumları topaklanabilen bir yapıya sahiptir. Kedi tuvaletini kum içerisine yapıp ihtiyacını giderdiği yerde kum yapısı gereği tüm sıvıyı emerek katılaştırır ve topak haline getirir. Belirgin bir şekilde kum yüzeyinde fark edilebilen bu topaklanmalar şeffaf bir eldiven ve bir kum eleği yoluyla yüzeye çıkarılabilir. Bu kısımlar kedinin tuvaletini yapmış olduğu topak alanları bir poşet içerisinde atılarak temiz alandan arındırılır.

Hijyenik Şekilde Kedi Kumu Temizlemenin Yolları

Kedi kumu nasıl temizlenmeli farklı yöntemleri var mıdır? konusu üzerine birkaç seçenek bulunmaktadır. Bunun için kedi kumunun konulduğu kabın içerisine öncesinde özel olarak üretilmiş veya kişinin kendisinin yapabileceği lastikli bir poşet kullanılabilir. Poşetin uçları kabın kenarlarına sabitlenir ve içerisine kedi kumu doldurulur. Kumu doldururken oranlamasına dikkat edilmelidir. Gündelik olarak değiştirilmeye uygun olan bu yöntem sayesinde kedi tuvalet ihtiyacını giderdiğinde poşet alınıp çöpe atılabilir ve yerine yenisi aynı şekilde konarak bu sistem devam ettirilebilir. Bu şekilde bireysel olarak kişisel hijyen sağlanabildiği gibi kedi için daha rahat bir alan oluşturulmuş olur. 

Kedi Kumu Ne Kadar Sürede Temizlenmelidir?

Kedi kumunu temizlemek hızlı ve pratik hale getirilebilir. Kedi kumu nasıl temizlenmeli sorusu tercih edilen kum türü ile oldukça alakalı bir durumdur. Rutin de yapılacak olan kedinin tuvalet kabı temizliği gerekli görüldüğü durumlarda yapılabilmelidir. Bunu ayarlamak da kedi sahiplerine düşer. Eğer bir kedi çok fazla kedi kumunu kullanıyor ve etrafta koku yayılmasına sebep oluyorsa günde 1 kere veya iki günde bir kere temizlenmesi gerekecektir. 

Daha hijyenik ve temiz bir alan oluşturabilmek için ayda bir kere tamamen kutunun içini boşaltarak dezenfekte etmek önemlidir. Bu süreçte kabın içinin yıkandıktan sonra kurumasını beklemeli ve köşeye ayrılan kum tekrar yerine konmalıdır. Kedi kumu nasıl temizlenmeli konusuna farklı açılardan çözüm yolları bulunur. Kişi için en uygun olan ve kedinin kendini daha sağlıklı hissedeceği yöntemlerden biri tercih edilebilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedi Kumu Nasıl Temizlenmeli?