Köpek Beslemenin Olumlu Psikolojik Etkileri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpek beslemenin olumlu psikolojik etkileri özellikle herkesin evlere kapandığı dönemlerde en çok araştırılan konular arasına girmiştir. İnsanlar sosyal varlıklardır. Bu nedenle sosyalleşmek insanların psikolojisi için oldukça önemlidir. Bu durum sadece insanlarla sosyalleşmek değildir. Aynı zamanda köpeklerle sosyalleşmek ve onlarla vakit geçirmek insan psikolojisini oldukça olumlu yönde etkilemektedir.

Köpeklerin İnsan Psikolojisine Etkileri

Köpek beslemenin olumlu psikolojik etkileri saymakla bitmez. Evde köpek beslemenin stresi azaltması ve buna yönelik olarak depresyonu önlemesi yapılan araştırmalar sonucunda bulunmuştur. Stres ve depresyonun azalması ise insanlarda görülen kalp rahatsızlıklarını da azaltmaktadır. Köpekler insanların en iyi dostudur. Bu nedenle aslında sadece kalp sağlığı değil vücuttaki pek çok metabolizmayı olumlu bir şekilde etkilemektedir. Köpek sahiplerinin stresi daha iyi yönetebildikleri görülmüştür. 

Köpek sahiplerinin stres sırasında nabız sayıları ve kan basıncı yükselmek yerine daha dengeli olduğu görülmüştür. Aynı zamanda köpek sahiplerinin genetik dışında daha düşük kolesterol seviyelerinin olduğu belirlenmiştir. Bunların en büyük nedeni olarak da daha fazla fiziksel aktivite yapıldığıdır. Köpeklerle oynamak ve onları gezdirmek insan vücudunu çalıştırmaktadır. Düzenli olarak fiziksel aktivite yapan bir insan vücudu da hem fizyolojik hem de psikolojik olarak insanları olumlu etkiler. 

Köpek sahibi olmak daha çok yalnız yaşayan insanlar üzerinde olumlu psikolojik etkiye sahiptir. Depresyondan ve stresten uzak tuttuğu için ölüm riskini azaltarak daha uzun bir ömür sağlamaktadır. Köpekler sahiplerinin sosyal ağlarını da kuvvetlendirmektedir. Bir köpeğin sahibine olan bağlılığı o kişinin yalnızlık hissini oldukça azaltır. Yalnızlık hissi insanları çok olumsuz etkiler. Fakat bir köpek bu boşluğu tamamen doldurabildiği için yalnız olan insanların psikolojilerinin daha dengeli ve olumlu olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda köpeğe sevgi vermek ve onun sevgisini görmek de serotonin hormonunun salgılanmasına sebep olur. Bu hormon vücuda mutluluk salgılatır. Bu da insan psikolojisinde oldukça olumlu olabilecek bir durumdur.

Köpeklerin İnsanlara Kattığı Özellikler

Köpek beslemenin olumlu psikolojik etkileri yanında insanlara çeşitli olumlu özellikler de katmaktadır. Özellikle çocuklarda sosyal adaptasyon ve empati duygusunu oldukça artırmaktadır. Köpeklerle kurulan iletişim ve bağ bir süre sonra yerini insana bırakır. Yani insanlar daha iyi bir iletişim içerisinde olabilir. Köpek beslemek çocukların öz değerliliğinin artmasına neden olur. Otizmli olan çocuklar için oyun oynama isteklerinin artmasını sağlar. Bu sayede sosyal çevrelerinde yaşanan olayları fark ederler ve daha güçlü bir şekilde odaklana bilirler. Köpekler yoğun bir şekilde konuşma tedavisi gören hastaların iletişimlerini de olumlu yönde etkilemektedir. Kronik şizofreni hastalarının köpek beslemesi anhedoniyi iyileştirmektedir. Köpeklerle insanların yakın iletişimi gevşemeyi sağlayan ve kan basıncını düşüren nöro kimyasalların artmasına yardımcı olur. Bu da kişilerde görülebilen psikolojik semptomların ve demans davranışlarının büyük oranda iyileşmesine yardımcı olabilecek bir durum olarak kanıtlanmıştır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpek Beslemenin Olumlu Psikolojik Etkileri