Köpeklerde Stres Belirtileri ve Davranış Bozuklukları

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeklerde stres belirtileri ve davranış bozuklukları hassas oldukları için aslında sıkça görülen sorunlar arasında yer alır. Özellikle duygusal ve sahiplerine çok bağlı olan köpek türlerinde bu rahatsızlıklar sıklıkla görülür. 

Köpeklerde Stres Belirtileri

Köpeklerde stres belirtileri ve davranış bozuklukları fark edilmeye başlandığı görülürse zaman kaybetmeden veteriner hekime danışmak gerekir. Çünkü stres belirtisi tek bir nedenden dolayı değil birden fazla psikolojik sebepten ötürü ortaya çıkabilir. Birden fazla psikolojik soruna sahip olan bir köpeğin tedavisi aynı derecede zor olacaktır. Bu nedenle stresli bir köpek ya da stres yüzünden davranış değişikliği gösteren bir köpek zaman kaybedilmeden veteriner hekime götürülerek gerekli tedavisinin desteklenmesi gerekir. Aksi takdirde köpeğin hayat kalitesi çok düşer. Stres sorununu aşamayan bir köpek gün geçtikçe kendini daha kötü hisseder. 

Stres sadece psikolojik sorunları değil aynı zamanda fizyolojik sorunları da beraberinde getiren büyük bir sorundur. Köpekler ile sahipleri arasındaki bağ oldukça yoğundur. Bu nedenle köpeğin davranışlarında yaşanan değişiklikler aslında sahipler tarafından hemen fark edilir. Köpek normalden daha farklı davranmaya başladıysa onu daha fazla izlemek önemlidir. Sürekli nefes nefese kalma, saldırganlık, aşırı havlama, evde tuvaletini yapma gibi farklı davranışlar köpeklerdeki en belirgin stres özellikleri arasında yer alır. Köpeklerin stres seviyesini en çok etkileyen durumsa sahibiyle arasındaki ilişkidir. Bu sebeple bir köpeğin sorumluğunda olan bir kişi mutlaka köpeğin sağlığına dikkat etmelidir.

Köpeklerde Davranış Bozuklukları

Köpeklerde stres belirtileri ve davranış bozuklukları altında aslında pek çok neden vardır. Genelde depresyon, anksiyete, agresyon ya da pika sendromu gibi sorunlardan sonra köpeklerde davranış bozuklukları ortaya çıkar. Genel olarak köpeklerde görülen davranış bozuklukları stres belirtilerinden çok daha farklı ve ağırdır. Bir anda davranışlarda değişiklik görülebilirken yavan bir şekilde ve zamanla da davranışlarında değişmeler görülebilir. Bu da aslında köpeğin yaşadığı sorunun ne kadar hızlı ilerlediğini gösteren bir durumdur.

 Psikolojik sorunlar yüzünden davranış bozukluğu gösteren köpekleri genel olarak normalde yapmadığı hareketleri sergiler. Ev içerisinde dışkılarını yapmaya başlar ve dışkı yeme davranışı gösterebilirler. Evde idrar ve dışkılarını tutamazlar. Eskisine nazaran çok daha sık bir şekilde havlamaya başlarlar. Dışarıda eskisi gibi zaman geçirmeyi sevmezler ya da eskisinden çok daha hareketli bir şekilde davranabilirler. Bisiklet, motosiklet ya da araba gibi araçlara sürekli olarak havlayarak onlara saldırmak isteyebilirler. Köpekler normalde tüylerini yalayan canlılar değildir. Fakat tüyleri yalama ve onları koparma isteği davranış bozukluklarından biridir. 

Köpeklerde normal olmayan cinsel davranışlar ve dışarıdaki diğer köpeklere fazla yanaşmak istemek de davranış bozuklukları belirtileri arasında yer alır. Köpekler evdeki eşyaları kemirmek isteyebilir fakat eskisine göre çiğneme ya da parçalama eğilimi gösterme pika sendromunun bir nedeni olacaktır. Aynı zamanda bir nesneyi obsesif kompulsuf belirti olarak sürekli olarak ağzında taşıyabilir ya da yanından asla ayırmayabilir. Bir alanı ya da evde bulunan bir nesneyi gereğinden çok daha fazla sahiplenebilir. Davranış bozukluğu olan bir köpek sahibinden 1 dakika bile ayrılmak istemez. Diyet ve uyku sorunlar olur. Sürekli yeri kazmak isterler. İştahlarında çok artış ya da çok iştah kaybı görülebilir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpeklerde Stres Belirtileri ve Davranış Bozuklukları