Köpeklerde Yüksek Ateş

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeklerde yüksek ateş köpek sahiplerini oldukça endişelendiren bir sağlık problemidir. Çeşitli sebepler dolayısıyla meydana gelebilecek olan ateş yükselmesi problemi, kısa süre içerisinde çözülmezse çok daha ciddi problemlere yol açabilir. Köpeklerin ateşlerinin yüksek sayılabilmesi için vücut sıcaklıklarının 39.4 derecenin üzerinde olması gerekir. 

Köpeklerde Yüksek Ateş Neden Olur?

Köpeklerde vücut sıcaklığının yükselmesinin pek çok farklı sebebi olabilir. Enfeksiyon, çevresel sıcaklık ya da aşırı egzersiz gibi sebepler dolayısıyla oluşabilecek yüksek ateş problemi, kontrol altına alınması gereken bir sorundur. 

Köpeklerin vücut sıcaklıkları 41.1 derecenin üzerine çıktığında hayati bir tehlike var demektir. Ateşin acil şekilde düşürülmesi gerekir, düşürülmeyen yüksek ateş çok daha ciddi problemlere yol açabilir. Köpeklerin ateşlerinin yükselmesi durumunda evde müdahale etmek ve düşürmeye çalışmak mantıklı bir karar olmayacaktır. Köpeğinizin ateşinin yüksekliğini fark ettiğiniz an bir veteriner hekime gitmeniz gerekir.

Köpeklerde yüksek ateş neden oluşur sorusuna tek bir şekilde yanıt vermek mümkün değildir. Köpeklerin yaşadıkları yüksek ateş problemine neden olan ilk etken genellikle vücutlarında meydana gelen enfeksiyon olmaktadır. Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen enfeksiyon vücut ısısının yükselmesine neden olabilir. Ancak köpeklerin yüksek ateş problemi yaşamasına neden olan etkenin yalnızca vücutlarında meydana gelen enfeksiyon olduğunu düşünmek yanlış olacaktır. Köpeklerde yüksek ateşe neden olan bir diğer etken ise alerjidir.  Gıda, toz gibi pek çok farklı duruma alerjik reaksiyon gösterebilen köpeklerin alerji durumunda yaşadıkları problemler arasında vücut sıcaklığının yükselmesi de gelmektedir. 

Bunların haricinde köpeklerin çeşitli hastalıların tedavisi için aldıkları çeşitli medikal ilaçlar ya da vücutlarında bulunan toksinler de yüksek ateş problemi yaşamalarına neden olabilir. Aşı sonrası da görülebilen ateş, yükseldiği durumlarda veterinere gitmek gerekir. 

Köpeklerin Ateşlerinin Yükseldiği Nasıl Anlaşılır?

Yüksek ateşin yalnızca tek bir belirtisinin olması köpeklerin yaşadıkları bu problemin kısa süre içerisinde anlaşılabilmesini sağlar. Köpeklerin ateşlerinin yükselmesi demek, vücut ısılarının normalden çok daha yüksek olması anlamına gelir. Fakat yüksek ateş kendi başına bir hastalık değildir, genellikle başka bir hastalığın belirtisi olarak meydana gelir. Dolayısıyla yüksek ateşin yanı sıra meydana gelebilecek belirtiler, köpeğin hangi sebep dolayısıyla yüksek ateş yaşadığını anlamak adına önemlidir. 

Yorgunluk, titreme, iştahsızlık, kalp ritminde ve nefes alıp verme de meydana gelen anormallik de ateşin yanı sıra görülebilecek etkiler arasında bulunur. Vücudu oldukça yoran ve bağışıklığın düşmesine neden olan yüksek ateş, köpeklerin hastalanmasına neden olabilir. Köpeklerde yüksek ateşin kısa süre içerisinde kontrol altına alınması gereken bir sağlık problemi olduğunu unutmamak gerekir. Köpeklerin ateşi ölçülürken kesin bir sonuç almak için rektal ölçüm yapılması gerekir. 

Köpeklerde Yüksek Ateş Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Eğer köpeğiniz yüksek ateş problemi yaşıyorsa hayati bir tehlike ile karşı karşıya kalmaması adına kısa süre içerisinde veteriner hekime götürmeniz çok önemlidir. Ancak bu durum mümkün değilse köpeğinizin ateşini düşürebilmek adına alabileceğiniz birkaç önlem ve yöntem bulunmaktadır. 

Köpeğinizin patilerine ve kulaklarına uygulayacağınız ıslak bez, ateşin düşmesini sağlayabilir. Bunun haricinde temiz bir havlunun içerisine yerleştireceğiniz buzları köpeğinizi göğüs ve karın kısmına yerleştirerek soğuk kompres yapabilirsiniz. Bu işlemde ateşin normale girmesine yardımcı olmaktadır. Köpeklerde yüksek ateş probleminin çok ciddi ve hayati tehlikeleri olan bir problem olduğunu kesinlikle göz ardı etmemeniz gerekir. Eğer köpeğinizin ateşi düşmüyor ve gittikçe yükseliyorsa size en yakın veteriner kliniğine gitmeniz hayati bir öneme sahiptir. 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpeklerde Yüksek Ateş