Kedi Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Evde kedi beslemek isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken konular bulunmaktadır. Ayrıca ilk defa kedi besleyeceklere tavsiyelerin de yer aldığı bu yazımızı sonuna kadar takip etmenizde yarar var. Öncelikle kedi sahiplenmeden önce maddi durumunuza bakmalısınız. Ek olarak minik dostunuza ne kadar vakit ayırabileceğinizi düşünmelisiniz. Günümüzdeki pek çok evcil hayvan ne yazık ki ilgisizlikten dolayı strese girmekte ve bu durum farklı hastalıkları beraberinde getirmektedir. Sonuç olarak plansız kedi sahiplenmek hem sizi hem de şirin canlıları manevi anlamda etkileyecektir.

Kedi Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Kediler tatlı oldukları kadar sosyal canlılardır. Durum böyle olunca yaşam alanındaki diğer canlılara kısa sürede uyum sağlayabilirler. Bu gibi durumlardan önce aşağıdaki durumların dikkate alınması gerekir;

 • Kedilerin her 6 ayda bir veterinere gösterilmesi şarttır.
 • Evcil hayvanlarla yaşamak, kan basıncını düşürebilir.
 • Evcil hayvanlarla yaşayanlar aktif bir hayatın içinde yer alır.
 • Kedilerin de insanlar gibi damak zevkleri vardır. Haliyle ucuz mamaları beğenmezler.
 • Çocuklu aileler, evcil hayvan bakımını çocuklara vermek yerine sorumluluğu üstlenmelidir.
 • Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimini desteklemek için kedi sahiplenmek doğru değildir.

Kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız tüm planları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yani taşınma ve iş değişikliği gibi durumlar yaşanacaksa bu süreçlerin kedileri olumsuz etkilediği unutulmamalıdır.

Önceliğiniz Kedi Irkı ve Cinsiyeti Olmalı

Kedi sahiplenmeden önce ırkı ve cinsiyetine karar vermeniz gerekiyor. Çünkü karşılaşacağınız sorunların neredeyse tamamı bu iki faktör üzerinde etkili olacaktır. Erkek kedilerle ilgili bilgilere bakacak olursak; belirli bir olgunluğa eriştikleri zaman çiftleşme döneminde kendi alanlarını belirlemek isterler. Bu durumda tuvaletini yaparak işaret bırakırlar. Kedi sahipleri bu davranıştan memnun olmayabilir. Ayrıca 3-4 yaşından itibaren idrar taşı problemleri, erkek kedilerde görülen sorunlar arasındadır.

Dişi kedilere baktığımızda, alan belirleme gibi bir eylemde bulunmadıklarını söyleyebiliriz. Fakat seksüel anlamda olgunluğa erişen kedilerde ciddi bir çiftleşme isteği olacaktır. Bu durumlar sürekli bağırmalarına ve dışarı çıkma çabalarını beraberinde getirir. Son olarak hem dişi hem de erkek kedilerde alt üriner sistem bozuklukları sıkça görülür.

Düzenli Veteriner Kontrolüne Hazırlıklı Olunmalı

Evde kedi beslemek isteyenlerin belirli bir bütçe ayırması gerekir. Çünkü bu bütçenin bir kısmı mamalara gidecekken bir kısmı da rutin veteriner kontrolüne harcanacaktır. En az 6 ayda bir gidilmesi gereken veteriner hekim, kedinizle ilgili tüm kontrolleri sağlayacak ve olası hastalıklarda tedavi sürecini yönetecektir.

Ucuz Mamalardan Uzak Durulmalı

Belirttiğimiz üzere kedilerin damak zevki çok önemlidir. Bu nedenle onlara ucuz mama vermeniz son derece olumsuz bir davranıştır. Sağlıklı ve doğru mamalar tercih ederek günlük protein ve vitamin ihtiyacınız karşılamanız şart.

Kum Kabı Her Zaman Temiz Olmalı

Kediler damak zevki kadar temizliğine de önem verir. Tuvaletini yapması için alacağınız kum kabının her zaman temiz olması çok önemlidir.

Yaşam Alanınız Güvenli Olmalı

Şirin dostunuzla uzun bir süre geçirmeye karar verdikten sonra yaşam alanınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Onların güvenliğini tehdit edecek tüm unsurları ortadan kaldırmalısınız. Örneğin yaşam alanında sivri uçlu eşyaları değiştirmeniz son derece önemli. Eğer yüksek bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, kapı ve pencerelerin koruyucu tellerle kaplanması gerekecektir. Ayrıca kırılacak biblo ve benzeri eşyaları da ortadan kaldırmanız şart.

Kedinizin Temizlik ve Bakım İhtiyacını Karşılamalısınız

Kedilerin de bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli uygulamalardan olan; kum temizleme, suyunu yenileme, tüylerini fırçalama, yemeği verme gibi aktiviteleri zamanında gerçekleştirmeniz gerekir. Son olarak sağlıklı bir kedi sahibi olmak için mutlaka yavru kedileri tercih etmelisiniz.

Sıradaki içerik:

Kedi Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler