Kediler Tuvaletini Ne Kadar Süre Tutabilir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler tuvaletini ne kadar süre tutabilir konusu özellikle ilk defa kedi besleyecek olan kişiler tarafından önemlidir. Her kediye göre idrar tutma süresi değişiklik gösterebilir. Kedilerin beslenmesine, su tüketimine ve herhangi bir hastalığına göre farklı sürelerde idrara çıkma isteği duyabilirler. 

Kedilerin Tuvaletini Tutma Süresi

Kediler tuvaletini ne kadar süre tutabilir diye bakıldığı zaman kediye göre değişiklik göstereceği söylenir. Fakat yine de kedilerin tuvaletlerini tutma süreleri çok da uzun değildir. Özellikle evde yaşayan kediler tuvalete gitme ihtiyaçları duydukları zaman tuvalet kaplarına ya da kedi kumlarına tuvaletlerini yaparlar. Fakat kaplarını olduğu yerde bulamayan, pis bir kabı olan ya da temizlenmemiş bir durumdaysa tuvaletlerini tutabilirler. Kediler son derece temiz ve titiz canlılar oldukları için pis tuvalet kaplarına dışkılarını yapmazlar. 

Bu durumda ise uzun bir süre tuvaletleri tutmak zorunda kalabilirler. Ya da tuvaletini tutamayacak düzeydeyse evin bir köşesine tuvaletlerini yapabilirler. Kedinin durumuna göre değişiklik gösterse de kedilerin tuvalet tutma süreleri ortalama on saattir. Sadece evde değil uzun yolculuklarda tuvaletini tutabilirler. Fakat çok uzun süre tuvaletlerini tutmaları kediler için sağlık açısından çok büyük problemler yaratabilir. Kediler temiz ve titiz olmalarının yanında oldukça inatçı özelliklere de sahiptir. Bu nedenle kirli bir tuvalet kabını kullanmak yerine saatlerde tutmayı tercih edebilirler.

Kedilerde Tuvalet Tutmanın Zararları

Tuvaletini uzun süre tutmak sadece kediler için değil tüm canlılar için tehlikeli bir davranıştır. Uzun süre tuvalet tutulduğu zaman böbrek yetmezliği oluşabilir ya da böbrek ile herhangi bir zarar görebilir. Bu nedenle hayvanların ya da insanların uzun süre tuvaletlerin tutmaması gerekmektedir. Kediler pis ve kötü bir kokuyu hiçbir şekilde sevmez. Bu nedenle kötü kokan kumlar onlar için çok pis anlamına gelir. Bununla birlikte kediler kendilerini dilleri ile temizlemektedir. 

Bu sebeple pis kumun içerisine hiçbir şekilde adım atmayacaklardır. Yani tuvaletlerini yaptıkları kum ne zaman temizlenirse o zaman tuvaletlerini yaparlar ve bu süre içerisinde tuvaletlerine tutarlar. Bu nedenle kedi bakımı yapılırken kumun sürekli temizlenmesi gerekir. Bununla birlikte kum temizlenmediği zaman bakteriler ürer. Bu bakteriler ise kedilere hastalık açısından büyük zararlar verebilir. Patilerini bulaşan herhangi bir bakteri yalamaları sonucunda kedilerde enfeksiyon ortaya çıkabilir.

Kedilerin Kumunun Temizlenmesi

Kediler tuvaletini ne kadar süre tutabilir konusunda uzun süre tutabilseler de bunun zararlı olacağı netleşmiştir. Bu sebeple düzenli olarak kumun temizlenmesi gerekir. Gün içinde kum en az 2- 3 defa temizlenmelidir. Eğer aynı kumu kullanan birden fazla kedi evde yaşıyorsa bu temizleme işlemi biraz daha artırılabilir. İnsanlar bazen kumu temizleme işlemini erteleyebilir. Bu kediler için büyük bir sorun oluşturur. Özellikle geç temizleme durumu sürekli tekrarlanırsa kediler büyük hastalıklara yakalanabilir. Bu sebeple kedi bakımında kum temizleme işlemi hiçbir şekilde atlanmamalıdır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kediler Tuvaletini Ne Kadar Süre Tutabilir?