Kedim Kusuyor Tüy Yüzünden mi?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedim kusuyor tüy yüzünden mi sorusu aslında oldukça spesifik bir sorudur. Kedilerin tüyleri yüzünden kusma davranışı göstermesi oldukça olağan bir durumdur. Fakat her kusmayı tüye bağlamak doğru olmaz. Çünkü kedilerin kusma belirtilerinin altında çok daha farklı sebepler görülebilir. Özellikle kusma davranışını eskisinden daha çok gösteren kediler için mutlaka veteriner hekimle görüşmek gerekir.

Kediler Tüy Yüzünden Kusar Mı?

Kedim kusuyor tüy yüzünden mi sorusuna kesin bir açıklık getirebilmek için kedinin nasıl kustuğuna bakmak gerekir. Çünkü kedi kusmalarında en çok yaygın olan nedenlerden biri tüy yumağıdır. Bilindiği üzere kediler kendilerini dilleri üzerinde yer alan maddeler ile temizleyen canlılardır. Kediler içgüdüsel olarak düzenli bir şekilde kendilerini yalayarak temizlerler. Hatta çok büyük sorun olmadığı zaman kediyi yıkamaya gerek bile yoktur. Çünkü kedi kendisini zaten düzenli olarak temizler. Fakat bu temizlemenin de belli getirileri vardır. Bunlardan biri de tüy yutma sorunudur. Özellikle mevsim geçişlerinde olduğundan fazla tüy döken kediler bu dönemde kendilerini yaladıkları zaman daha çok tüy yutar. Bu durumda midelerinde daha fazla tüy oluşur. 

Kedilerin kendilerini temizlemek için yaladıkları zaman belli miktarda tüy yutar. Her temizlendiğinde ise tüy yutmaya devam eder. Fakat kedilerin midesi bu tüyü sindiremez. Sindirim sisteminde sindirilemeyen tüyler midede birikir ve yumak haline gelmeye başlar. Sindirilemeyen ve yumak haline getirilen tüyler dışkıyla atılmadığında ya da kusmayla vücuttan uzaklaştırılmadığında sindirim sisteminde yer alan bağırsak organında tıkanma sebep olabilir. Tüylerin yoğun topaklar haline geldiği zaman bağırsaktan çok zor atılır.

Bu durumda kedi kusma davranışı gösterir ve kusar. Kedinin kusmuğu daha çok tüyden oluşmaktadır. Genelde her kedi aynı dönemlerde ya da aynı aralıklarda kusar. Bu tarz kusmalar sorun edilmemelidir. Hatta kusmayı ya da bağırsaktan su tüyleri atmayı destekleyen, kediyi yormayan bazı ürünler de kullanılmaktadır. Kedi macunları midede biriken tüy yumaklarının atılmasını sağlar. Bu sayede hem bağırsakta tıkanıklık oluşumunun önüne geçilmiş olur hem de kedinin midesinde biriken tüy yumağının kediyi rahatsız etmesinin önüne geçilmiş olur.

Kediler Neden Kusar?

Kedim kusuyor tüy yüzünden mi sorusunun cevabı olarak kesin tüy yüzündendir denilemez. Tüy yüzünden kusma belirtileri göstermeyen kedilerin kusmalarının altında farklı nedenler yatmaktadır. Hatta bu nedenler çok farklı olabilir. Kedinin kusma nedeninin en iyi anlaşılabilmesi için kusmanın gözlemlenmesi gerekir. Kusmaya eşlik eden farklı belirtilerin olup olmadığına bakılmalıdır. Ya da kedinin genel tavır ve davranışlarında değişikliklerin olup olmadığı incelenmelidir. Buna yönelik olarak kedinin neden kustuğu daha kolay bir şekilde anlaşılır. 

Kedilerin tüy dışında en yaygın kusma nedenler beslenme tarzı değişimi, yabancı cisim yutma, parazitler, besin hassasiyeti, kabızlık ya da ishal gibi gastrointestinal nedenlerden dolayıdır. Fakat gastrointestinal olmayan bazı nedenlerden dolayı da kusabilirler. Karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kanser, peritonit, nörolojik hastalıklar, pankreatit, şeker hastalığı gibi ciddi hastalıklar kedilerde kusmanın nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle kusmanın yanında halsizlik, kabızlık, ishal, iştahta azalma gibi farklı belirtiler de gözlemleniyorsa bunun bir hastalık belirtisi olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır ve zaman kaybetmeden veteriner hekime gitmek gerekir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedim Kusuyor Tüy Yüzünden mi?