Kedimle Uzun Süre Görüşmezsem Beni Unutur mu?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedimle uzun süre görüşmezsem beni unutur mu konusu özellikle iş ya da özel hayatı yüzünden sürekli seyahat etmek durumunda olan kişilerin merak ettiği konular arasında yer alır. Bilindiği üzere köpekler uzun süre sahipleriyle vakit geçirmedikleri zaman sahibini sürekli özler ve onu asla unutmaz. Uzun süre sonra yeniden kavuşan köpek ve sahibi karşılaştıklarında köpek onu unutmadığını belli eder. Fakat kediler için bu durum söz konusu değildir. Kediler doğaları gereği duygularını çok fazla ifade etmez. Bu durumda da kedi sahipleri kedilerinin onu unuttuğunu düşünebilir.

Kedilerin Hafızası

Kedimle uzun süre görüşmezsem beni unutur mu sorusunu soran bir kişi kedilerin fil hafızasına sahip olduğunu unutmamalıdır. Yani kedilerin hafızaları aslında oldukça güçlüdür. Kedilerin hafızaları çok güçlü olsa da kısa süreli hafızaları çok da güçlü değildir. Yapılan araştırmalar sonucunda kedilerin kısa süreli hafızalarının diğer evcil hayvanlara göre daha kötü olduğunu kanıtlamıştır. Kısa süreli hafızanın güçlü olmaması pek çok kişi tarafından sorun oluşturacağını düşündürse de kedilerin daha güvenli ve gereksinimlerini karşılamaları için bu durumun böyle olması gerektiğini bilmelidir. 

Yani kediler hayatta kalabilmek için hayatlarının devamlılığı için ihtiyaç duydukları bilgileri ilişkisel hafızalarını daha çok kullanarak elde ederler. Beslenme, barınma gibi ihtiyaçlar için hafızaları kedilere yol gösterir. Örneğin bir kedinin yemek saati yoksa ve konservenin sesini duyduğunda yemeği yemek için geliyorsa bu ilişkisel hafızasını daha fazla kullanmasından kaynaklanır. Kediler insanları bakım, barınma ve yiyecek ihtiyaçlarını karşıladığı için onlara sevgisel bir şekilde yaklaşan canlılar olduklarından dolayı ilişkisel hafızalarını daha çok kullanırlar. Yani kediler sadece ihtiyaçlarını karşılayan kişiyi hatırladığı düşünülse de kediler, köpekler gibi olumsuz olarak yaşadıkları durumları da hatırlar.

Kediler Uzun Süre Görüşmediği Sahibini Unutur Mu?

Kedimle uzun süre görüşmezsem beni unutur mu diye bakıldığı zaman aslında kedilerin daha önceden onlara ilgi gösteren, bakımını yapan ve sevgisini belli eden insanı hatırlayabilir. Kedilerin uzun süreli hafızaları köpeklerin uzun süreli hafızalarından 200 kat daha fazla etkindir. Fakat kediler hatırlamak için köpeklerden daha seçici davranırlar. Yani kediler aslında uzun süre görüşmediği sahibini hatırlar fakat hatırladığını belli etmez. Kedilere karşı gerçekten ilgili olan ve bu ilgisini belli eden sahiplerine daha sevgi dolu yaklaşabilir. 

Tam tersi olarak kediye kötü davranmış olan bir kişiyi uzun süre sonra gördüğünde tamamen görmezden gelip hayatına devam eder. Yani bu kişiye karşı kin tutar. Bu sebeple kedinin sahibini hatırlayıp hatırlayamaması durumu tamamen aralarındaki ilişkiyle alakalı olan bir durumdur. Kedisine kötü davranan ya da kedisine çok fazla bakmayan bir sahibi hatırlamaması veya diğer bir deyişle umursamaması çok normaldir. Olumlu ilişkilerde kedi karşı tarafı direkt olarak tanır ve özlediyse onunla zaman geçirmek ister.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedimle Uzun Süre Görüşmezsem Beni Unutur mu?