Köpeğe Tatlı Verilir mi?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeğe tatlı verilir mi diye bakıldığı zaman köpeklerden uzak durulması gereken bazı besin maddeleri akıllara gelir. Köpeklerin beslenmeleri insan beslenmesinden daha önemlidir. Köpekler bazı besinler konusunda oldukça hassas olabilir. İnsanlarda uzun süreli sağlıksız beslenme sonucunda hastalık semptomları görülürken köpekler tüketmemesi gereken bir besini tükettiği zaman sindirim gibi pek çok konuda rahatsız olabilirler.

Köpeklerin Şekerli Besin Tüketmesi

Köpeğe tatlı verilir mi sorusunu soran kişilerin köpekleri çok yüksek ihtimalle tatlıya oldukça düşkündür. Neredeyse her canlıda olduğu gibi köpekler de şekerli besinleri tüketmeye çok sever. Fakat insanlarla kıyaslamamak gerekir. Çünkü şekerli besinler köpekler için oldukça zararlı maddeler içerir. Hatta şekerli besinler içerisinde yer alan maddeler yüksek dozda alındığı zaman köpeklerde öldürücü bir etki bile yaratabilir. 

Şekerli besinlerin içerisinde yer alan bazı maddeler köpeklerde kafein etkisi bırakır. Bu da kimyasal bir madde olduğu için köpekler için zehirleyicidir. Küçük bir parça alan köpek ishal ya da kusma gibi belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler görüldüğü zaman veteriner hekime başvurmak gerekir. Çünkü fark etmeden köpek o besini yüksek dozda tükettiği zaman zehirlenme yaşayıp ölme derecesine gelebilir. 

Aynı zamanda şekerli besinler köpeklerin kan basıncını da oldukça etkiler. Bu da köpek metabolizmasının kaldıramayacağı bir durumdur. Köpeklerin nöbet geçirmelerine bile neden olabilir. Bunun dışında uzun süreli şekerli besin tüketen köpeklerde diyabet gibi hastalıklar da görülebilir. Köpeklerin şekerli besin tüketimini azaltabilmek için sahipleri tarafından eğitilmeleri gerekir. Böylece köpekler hiçbir şekilde şeker içerikli herhangi bir besini tüketmez.

Çikolatanın Köpeğe Zararları

Köpekler şeker içerikli besinleri çok tüketmemesi gerekirken özellikle çikolata yemediğine dikkat edilmelidir. Çikolata içerisinde teobramin adlı bir madde bulunmaktadır. Bu madde kafein benzeri kimyasal bir maddedir. Çikolatayı tüketen köpeklerin kan damarları genişler ve köpeklerde kalp yetmezliğine yol açabilir. Bu uzun süreli bir durum olsa da fazla dozda çikolata yiyen köpekler o anda nöbet geçirebilir. Nöbet geçiren köpeklerde ishal, kusma, aşırı salya akması, titreme gibi belirtiler gözüke bilmektedir. Bu da çikolata zehirlenmesi olarak adlandırılır. 

Köpekler çikolataya karşı fazla hassaslık gösteriler. Metabolizmalarında bulunan bazı enzimler insan vücudundaki gibi tepki veremez. Özellikle acı ve biter çikolata içerisinde köpekler için zehirli olan maddenin miktarı daha fazladır. Böylece köpeklere verdiği zarar da daha fazla olur. Bununla birlikte köpeklere küçük parçalarda çikolata verildiği zaman bağımlı hale gelebilirler. Bu da sahiplerinin elinden zorla çikolatayı alma gibi davranışlara yol açabilir. Bu nedenle köpeğe tatlı verilir mi sorusunun cevabı kesinlikle hayır olacaktır ve çikolatayı hatırlatabilecek hiçbir şekerli besinin de köpeklere verilmemesi gerekir. Pek çok yerde çikolatanın köpekleri kör ettiği de yazılır. Çikolata köpekleri kör etmez fakat şekerli maddeler uzun süre tüketildiği zaman diyabete yol açtığından dolayı diyabet sonucunda köpeklerde körlük görülebilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpeğe Tatlı Verilir mi?