Köpeğim Sürekli Havlıyor, Neden Olabilir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeğim sürekli havlıyor, neden olabilir konusu hayvan severler tarafından merak ediliyor. Özellikle ara ara ataklar halinde gelen köpek havlaması köpek sahiplerini endişelendiren bir durum olabilmektedir. Köpeklerin duydukları seslere karşı verdiği çeşitli tepkiler bulunur. Bunlar doğaları gereği verilen tepkilerdir. 

Köpekler Neden Havlar?

Köpeğim sürekli havlıyor, neden olabilir sorusu çok farklı sebepleri içeriyor olabilir. Köpeğin havlamasını altında yatan nedeni belirleyebilmek için hangi durumlarda ve ortamlarda böyle bir tavır sergilediği tespit edilmelidir. Pek çok köpek korku anında tepki olarak havlama sesinde bulunur. Bu ne olduğunu bilmedikleri, bilinmeyen bir nesneye karşı huzursuz olduklarının işaretidir.

Köpeğim sürekli havlıyor, neden olabilir sorusuna yönelik birkaç madde ile oluşan havlama tepkisinin sebepleri şunlar olabilir:

 • Köpekler sadık varlıklardır. Alıştıkları sahiplerine karşı hassasiyetleri bulunur. Uzun süreli olarak sahibinden ayrı kalan bir köpek durmaksızın havlama davranışını gösterebilir.
 • Bazen bazı köpekler canlarının sıkıldığını ve huzursuz olduklarını havlayarak gösterir. Böyle bir durumda köpeğin farklı bir nesne ile oyalanmasına fırsat sunulmalıdır.
 • Köpekler oldukça cana yakın varlıklardır. Sahiplerinin ilgisini çekebilmek için olur olmadık hareketlerde bulunabilirler. Bu yönleri ile şaşırtıcı tavırları bulunan köpeklerin havlamalarda bulunması da aslında ilgi çekebilmek amacıyla yaptıkları bir eylemdir.

Sürekli Havlayan Köpek Hasta mıdır?

Köpeğim sürekli havlıyor, neden olabilir böyle bir durumla karşılaşıldığında alınması gereken bazı önlemler bulunur. Eğer köpeğin havlama durumu gittikçe artıyor herhangi bir şekilde durma noktasına varamıyorsa bu köpeğin acı çektiğinin bir işareti olabilir. Bu dışarıdan kaynaklanan bir etkenden dolayı vücudunun ağrı hissetmesi olabilmektedir. Bazı köpekler iç hastalıklardan dolayı bilmeyen ağrılarından kaynaklı olarak havlama durumlarını acıları dinene kadar devam ettirebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında muhakkak gibi veteriner hekime gidilerek ilaçla tedavi yönteminin başlatılması gerekir.

Sese duyarlılıkları ve burun hafızaları oldukça kuvvetlidir. Bir insandan daha net bir şekilde seslere odaklanabilir ve net bir şekilde duyabilirler. Bu hassasiyeti barındıran köpeklerin bulundukları ortamda yüksek sesin varlığından kaynaklı olarak huzursuzluklarını havlayarak belli edebilir. Köpeğim sürekli havlıyor, neden olabilir konusu farklı açılardan değerlendirildiğinde şüphesiz köpeğin içinde bulunduğu durum istenmeyen bir ortamın varlığının işaretidir. Belirtiler doğru olarak tetkik edilebildiğinde çözüme odaklı olarak en uygun seçenek tercih edilmelidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpeğim Sürekli Havlıyor, Neden Olabilir?