Köpeğimi Bebek Şampuanıyla Yıkayabilir miyim?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeğimi bebek şampuanıyla yıkayabilir miyim sorusu köpeğini temizlemek isteyenler için önem taşıyor. Köpeğin düzenli olarak bakımının sağlanması daha sağlıklı olmasına ve hastalık bulaşma riskini azaltması da etki etmektedir. Köpeğe banyo yaptırma sürecinde kullanılan şampuan ve benzeri kimyasal ürünlerin içeriklerine dikkat edilmesi ve oranlarının doğru bir şekilde ayarlanması gerekir. İçerisinde kullanılan kimyasal maddeler köpeğe zarar verebilir. 

Köpeklerde Temizlik Rutini Nasıl Olmalıdır?

Köpeğimi bebek şampuanıyla yıkayabilir miyim konusunda bilinçli bir hale gelebilmek daha doğru adımlar atabilmeyi sağlayacaktır. Köpekte hijyen sağladığı düşünülerek bebekler için kullanılan şampuanın vücudunda farklı etkiler ve zararlar verebilmesi mümkündür. Her ne kadar bebeklerdeki hassasiyeti göz önünde bulundurularak üretilmiş bir şampuan olduğu düşünülse de içerisindeki kimyasal maddeler köpeğe riski oluşturabilir. Bu çok fazla kullanıldığında deri döküntüsüne, deri üzerinde kızarıklıklara veya şişkinliklere neden olabilir. 

Daha genel çerçevede düşünüldüğünde köpeklerin deri altındaki yağ tabakası her zaman için sağlıklı bir şekilde korunmalıdır. Sıklıkla yıkanan köpekte bu tabakanın kurumasına neden olunacaktır. Bu onun sağlığı açısından da iyi değildir. Bu nedenle köpeklerin çok az yıkanması gerektiği de bir gerçektir. Sürekli olarak durmadan yıkanan haftada bir iki kez banyo yaptırılan bir köpekte tüylerinde dökülmeler, parlaklığında sönükler, deri üzeri ve altı problemler ve kepeklenme hastalıkları görülebilmektedir. 

Köpeği Bebek Şampuanı ile Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpekler yıkanması gerektiğinde şampuan kullanmaya gerek kalmadan kir ve tozundan arındırılarak ılık bir su ve tarak yardımı ile bu işlemin gerçekleştirilmesi yeterli olmaktadır. Düzenli taranan bir köpek tüyleri içerisinde oluşabilecek zararlı, çevresel faktörlerden arındırılmış ve temizlenmiş olacaktır. Düzenli olarak havalandırılan tüyleri kötü koku oluşumundan da uzaklaştırılmış olur. Bir köpeğin bir yıl içerisinde en fazla 5 kere yıkanması yeterlidir. 

Çok fazla kire bulaşmışsa ancak o zaman su altında bebek şampuanı ile yıkanabilir. Sürekli kullanılamayacağı için böyle bir durumda vücudunda herhangi bir rahatsızlık meydana gelmeyecektir. Bebek şampuanı ile yıkama yapılacaksa şampuan direkt olarak derisi ile temas ettirilmemelidir. Bir suyun içerisinde çözdürüldükten sonra vücuduna uygulanmalıdır. Muhakkak ki kulak kısımlarına dikkat etmek gerekecektir. İçerisine su ve şampuan kaçırmamaya özen gösterilmelidir. Bu durum huzursuz olmalarına, uyku problemi yaşamalarına neden olacaktır. 

Köpeğimi bebek şampuanıyla yıkayabilir miyim konusu ciddiyeti de göz önünde bulundurularak ele alındı. Farklı açılardan yönlendirme yapılarak süreçte köpeğin deri hastalıklarına maruz kalmaması için nasıl bir tavır takınılması gerektiğinden bahsedildi. Sağlıklı ve dayanıklı bir cilt yapısına sahip olunması için köpeğin yıkanma rutinine dikkat etmek önemlidir. Köpeği şampuanla yıkama kullanırken içerisindeki zararlı oluşumlara dikkat edilmesi gerekir. Bu iş için en ideali köpek şampuanı kullanmaktır. Bu süreçte biri veterinerden yardım olarak vücudu için en sağlıklı temizleme maddesi kullanılmalıdır. 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpeğimi Bebek Şampuanıyla Yıkayabilir miyim?