Bir Kedinin Aylık ve Yıllık Masrafı En Çok Ne Kadardır?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedi sahiplenmek isteyenler öncelikle aylık ve yıllık masrafları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Kedi bakım masrafları konusunda bilgi paylaşacağımız bu yazımızda ilk olarak başlangıçta alınması gerekenleri inceliyor olacağız. Ayrıca bu konuda net bir rakam paylaşmak doğru olmamakla beraber kedi bakım ürünleri, mama ve diğer ekipmanların kalitesine göre fiyatlar değişecektir.

Kediler için Başlangıçta Alınması Gereken Ekipmanlar

Kedi dostunuz için başlangıçta bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Bu ekipmanları sadece bir defa alacağınızdan ilerde yeni bir masrafa gerek olmayacağını unutmayın. İlk olarak tırmalama tahtası ve oyuncağıyla başlayacak olursak; bu ekipmanın fiyatı 100 TL’den başlamaktadır. Kalite ve türüne göre fiyat değişebilir. Tercihinize bağlı olarak satın almanız gereken bu tahta, kedinizin rahatlamasını sağlayan önemli bir ekipmandır. Küçük veya büyük olarak iki farklı şekilde tercih edilebilir.

Kedi Tarağı: Kedilerin düzenli bir şekilde taranması gerekir. Çünkü kedi tüyleri dökülürken bu tüyleri yutan sevimli dostlarımız bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Kedi tarağı ortalama 50 TL’den başlar. Ancak yine belirtmekte fayda var; her ekipmanın kalitesi farklıdır ve paylaştığımız fiyatlar güncel olmayan rakamlardır.

Tırnak Makası: Kedinizin tırnak bakımı için gerekli olan tırnak makasları da ortalama 30 TL’den başlamaktadır.

Kedi Tuvaleti: Kedi tuvaleti önemli bir ekipmandır ve ortalama 100 TL’den başlar. Ancak otomatik kedi tuvaletleri 300 TL gibi bir rakamdan başlayabilir. Daha lüks kedi tuvaletlerinin fiyatı 3.500 TL’ye kadar çıkabilir.

Su ve Mama Kabı: Mama ve su kapları da başlangıç için ihtiyacınız olan ekipmanlardandır. Çelik bir mama ve su kabı ortalama 100 TL’dir.

Kedi Taşıma Çantası: Kedinizle beraber seyahat ederken mutlaka kullanmanız gereken kedi taşıma çantası 75 TL’den başlamaktadır.

Mama ve Kedi Kumu Masrafları

Kedi maması ve kedi kumu satın alırken birçok kritere göre seçim yapmanız gerekiyor. Öncelikle mama seçerken kilosu 100 TL’den başlayan kedi mamaları olduğu gibi 50 TL’den başlayan mamalar da bulunmaktadır. Bir kedi türüne göre ortalama 2.5 kg’a kadar aylık mama tüketimi yapar. Bunu dikkate alarak aylık masrafı çıkarabilirsiniz.

Kedi kumunda da yine seçenek çoktur. Standart kumlar, pudralı, parfümlü ve parfümsüz olarak satın alabileceğiniz kedi kumları litre hesabına göre satılır. Bazen de hazır kapalı kutularda satışı yapılabilir.

Veteriner ve Diğer Masraflar

Kedinizin veteriner masrafları için öncelikle düzenli aşı yaptırılması gerektiğini unutmayın. İlk yıl veterinere aşı için ortalama 450 – 500 TL gibi bir ödeme yapabilirsiniz. İkinci yıl bu rakam düşecektir. Veteriner masrafı dışında vitamin takviyesi ve oyuncaklar için de bazı masrafların olabileceğini unutmayın. Sonuç olarak kedinizin aylık ya da yıllık masrafı, ekipman ve mamaların kalitesiyle yakından ilgilidir. Yine de sevimli dostlarımızın sağlıklı yaşaması adına her zaman premium mamalar ve kaliteli ekipmanları seçmeniz gerektiğini unutmayalım.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Bir Kedinin Aylık ve Yıllık Masrafı En Çok Ne Kadardır?