Cennet Papağanı Özellikleri ve Bakımı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’de çok sevilen ve aynı şekilde sahiplenilen cennet papağanı hakkında birçok detay bulunmaktadır. Son derece uysal olan bu kuş türünün konuşmaya başladıktan sonra susmayacağı unutulmamalıdır. Yani kolay kolay susmayan bu papağanların ilgi nedeniyle çok mutlu olduğu bilinmektedir. Aslında bu durum tüm kuş türleri için geçerlidir. Bakımını düzenli olarak yapmaz ve ilgiyi azaltırsanız kısa sürede strese girer ve tüy dökmeye başlarlar. Anavatanı Afrika Kıtası olarak bilinen cennet papağanını sıcak iklimleri sevdiği ve tek eşli olduğu da bilinmesi gereken diğer özelliklerindendir. Son olarak bu papağanlarla anlaşmak daha kolaydır.

Cennet Papağanı Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tüm kuş türlerinde olduğu gibi cennet papağanı için de geniş ve büyük bir kafes seçmeniz gerekiyor. Kafes içinde tahta tünekler, suluk ve kuş yemliği de bulunmalıdır. Öte yandan kuş tüneklerinin en az 1 adet olması gerekir. Çünkü tünek sayesinde cennet papağanı tırnaklarını törpüler ve ayak sağlığını korur. Fakat törpüleme sırasında kendine zarar verdiğini fark ederseniz tünekleri kafesten almanızda yarar var. Son olarak kafes tülü kullanarak yem kabuklarının çevreye dağılmasını engelleyebilirsiniz.

Cennet papağanının suyu en az 2 günde bir değiştirilmelidir. Kış aylarında su içine veteriner onaylı vitamin damlatabilir ve bu sayede tüy dökmelerini engelleyebilirsiniz. Aslında tüy dökme tüm kuşlarda belirli dönemlerde gerçekleşir. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak için ayrıca yem içine kuş kumu ekleyebilirsiniz. Yine tüy dökme dönemlerine dikkat ederek beslenme programına yumurta, elma ve yeşillik takviye edebilirsiniz. 

Cennet Papağanı Nasıl Beslenir?

Doğadaki bitki ve meyve tohumlarıyla beslenen cennet papağanları için özel olarak üretilen yemlerden almanız yeterlidir. Yem içeriğinde mısır taneleri, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, beyaz darı ve yulaf bulunduğu için cennet papağanının kaliteli ve sağlıklı beslenmesi sağlanacaktır. Yemle beraber dal darı veya ballı kraker de 15 günde bir kafese bırakılabilir.

Diğer papağan türlerine göre daha az konuşma yeteneğine sahip olan cennet papağanının erkek olanları dişilere göre daha yeteneklidir. Ancak iyi bir eğitim verirseniz disiplinli olarak yaşayabilirler. Sevecen, sıcakkanlı ve iyimser bir kuş türü olması nedeniyle günümüzde birçok kişi tarafından sahiplenildiğini söylemek doğru olacaktır.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Cennet Papağanı Özellikleri ve Bakımı