En Sevimli Kedi Türleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnsan hayatı boyunca kendisine arkadaşlık edecek ve onu anlayacak bir canlı arar. Bu canlı türleri arasında ise en iyi dost ve en sevimli canlı türü şüphesiz kedidir. Görünüm olarak insanlar genellikle sevimli, güzel ve diğer kedi türlerinden farklı kedileri tercih ediyor. Bakımı kolay olan kedi türleri ve insanlarla uyumlu olan kedi türleri genellikle tercih sebebi. 

Özenle hazırlanan bu yazımızda, hoşunuza giden ya da sevimli kedi türlerini gönül rahatlığıyla sahiplenerek kendinize dost edinebilirsiniz. Sizlere en sevimli kedi türleri hakkında liste halinde bilgiler sunacağız.

İran – Fas Kedisi 

İran kedisi olarak tanınan diğer ismi ile Fars kedisinin bakımı fazlasıyla zordur. Oldukça uzun tüylere sahip olan iran kedisine her gün düzenli olarak bakım yapılması gerekiyor.  Sürekli olarak gözlerinin akmasından ötürü göz temizliğine de önem verilmelidir. Bu kadar zor bakıma ihtiyaç duyan kedi türü evcil kedi kategorisinde halen daha popülerliğini korumaktadır. Sahipleri ile iyi anlaşırlar ve ev içerisinde insanlarla uyumludur.

Scottish Fold Kedi Türü

Muazzam güzelliği ile ülkemizde birçok insan tarafından sevilen Scottish Fold kedi türüdür. Kısa tüylere sahip olması ile insanları pek yormayacaktır. Scottish Fold kedi türünün bakımı fazla zor değildir, haftada bir ya da iki kere taramanız yeterlidir. İskoçya’ya özgü kedi türü olan Scottish Fold kedisinin kulakları öne doğru eğiktir.

American Curl Kedi Türü

Muhteşem sezgilere sahip olan bu kedi türü oldukça asil kişiliğe sahiptir. Bulundukları ortamda her şeyi meraklı gözleri ile takip ederek olanı biteni aklında not eder. Kısa tüylü olması ile bakımı fazla zorlu olmayacaktır. Tamamen dışa dönük yaşamayı seven bu kedi türü, çocuklarla iyi geçinirler ve ev içerisinde uyumlu davranışlar sergiler.

Birman Kedi Türü

Tüm Dünya üzerinde popülerliğini sürdüren bu kedi türü tam bir insan dostudur. Sakin yapısı, uysal davranışları ile ön plana çıkar. İsteklerini sahiplerine yumuşak ses tonu ile bildirirler, hırçın davranışlar sergilemezler. Ev içerisinde çocuklarla iyi geçinirler. Haftalık bakımı mutlaka yapılmalıdır, hiçbir şekilde bakımı ihmal edilmemelidir. Uzun ve sık tüylere sahip olan bu kedi türünün tüyleri haftada bir ya da iki kere taranmalıdır.

Burmese Kedi Türü

Burmese kedi türü değişik sesler çıkartması ile insanları kendine hayran bırakan kedi türüdür. Müthiş zekası, sorunları algılama ve fazla meraklı yapısı ile muhteşem bir kedi türüdür. Karakter bakımından oldukça iyi özelliklere sahiptir ve fazlasıyla cesurdur. Evde tırmanma ağacınız varsa sürekli tırmanma hareketlerini tekrar edecektir. Sahipleri ile oyun oynamayı sever ve ilgiye muhtaçtır.

Burmese kedi türü kısa tüylere sahiptir. Bu özelliği ile bakıma pek ihtiyacı yoktur. 

Chartreux Kedi Türü

Chartreux kedi türü sürekli gülümseyen ve özel karakteri bulunan bir ırktır. Eskiden Fransa Kraliyet Sarayı’nda yer almış bu kedi türü kendinden emin özellikleri ve oyuncu tavırları ile ön plana çıkmaktadır. Sahiplerine sıkı sıkı bağlanan bu kedi türü oldukça sadıktır. Ev içerisinde çocuklarla ve sahipleri ile oyun oynamayı sever ve sahipleri ile vakit geçirmekten oldukça hoşlanır. Ara sıra et verilmesi bu kedi türünün çene gelişimine katkıda bulunacaktır. Bakımı ise oldukça kolaydır, ara sıra tüy temizliği yapmanız yeterlidir.

Bu listede yer alan kediler, Dünya üzerinde insanların tercih ettiği sevimli kedi türleridir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

En Sevimli Kedi Türleri