Erkek Kedide Meme Olur mu?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Erkek kedide meme olur mu sorusu kedi severler tarafından merak ediliyor. Burada ilk defa kedi sahiplenecek olan kişilerin kedi edinirken erkek mi dişi mi olduğunun ayırt edilmesinde de katkı sağlayacaktır. Hayvanların biyolojik olarak belirli vücut yapı sistematiği bulunur. Bu kedinin cinsini ayırt ederek ona göre bir bakım uygulamayı sağlayacaktır. Erkek kedilerde dişi kedilerde olduğu gibi meme oluşumu gözlemlenir. Ancak dişi kedi türlerinden belirli farkı bulunur. 

Erkek Kedide Meme Olur mu?

Erkek kedide meme olur mu konusunda biyolojik tespitlerle cevap vermek gerekir. Kedilerde meme organı fizyolojik olarak karnının iki yanında sırayla uzanır. Her iki cinste de bu iki alanda en az 7-8 adet meme ucu bulunur. Bu sayı 12’leri bulabilir. Burda akla erkek kedideki bu oluşumun sebebini merak ettiriyor. Konuyu daha da detaylandırırsak; dişi kediler doğum süreci sonunda yavrularını emzirmek için doğuştan var olan meme organını kullanır. Anne sütü ile beslenmeye muhtaç olan kediler 4-5 aylık olana kadar annelerini emebilirler. Bu onların daha sağlıklı ve güçlü bir bağışıklığa sahip olmasında etkilidir. Erkek kedi de var olan bu kanallar işlevsizdir. Her yeni doğan yavru erkek kedi de yaklaşık 2-3 aylık olduğunda gelişim göstermeye ve fark edilmeye başlayacaktır. 

Erkek kedide meme olur mu sorusunu açıklarken; genetik ve fizyolojik süreçleri araştırmak gerekir. Erkek kedide var olan meme kanalları aktif değildir. Dışarıdan bakıldığında mini çıkıntılar sivilceye benzetilebilecek boyuttadır. Böyle bir görüntü ile karşılaşıldıgında endişe edilmemeli ve erkek kedilerde de pasif halde de olsa meme oluşumu bulunduğu bilinmelidir. Erkek kedide bahsedilen boyutlar dışında renkli, büyük, kararmış, kızarık veya kanlı bir meme oluşumu gözükürse arkaplanda ciddi bir hastalık oluşum göstermiş olabilir. Durum tespiti için tüm hareketleri, yeme düzenleri, uyku süreci detaylıca gözlemlenmelidir. 

Kedilerde Cinsiyet Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde cinsiyet belirlemesi yapılırken belirli kriterlere dikkat etmek yol gösterecektir. Erkek ve dişi organları tespit edilebilir. Her iki cins farklı tavırlar sergiler. Bunlar tespit edilebilir. Erkek kedi veya dişi kedi renginden anlaşılabilir. Üç farklı renkteki kediler genelde dişi, turuncu veya kızıla dönük renktekiler ise genellikle erkek kedidir. Erkek kedide de dişi kedide karın kısmında meme ucu bulunur. Bu ayırt edici kriterler değildir. Ancak erkeklerinki daha sönüktür. Süt oluşumunu destekleyici açık bir kanal bulunmaz. Dişi kedilerde annelik oluşumu için genetik olarak meme kanalları süt üretimini sağlar. Meme uçlarının fazlalığı bir dişi kedinin tek seferde 5’ten fazla yavruluyor oluşudur. 

Erkek kedide meme olur mu konusunda farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Bu konuya bilimsel yönlerle fizyolojik olarak açıklık getirildi. Sahiplenilen kediye ait organ yapısında bir problem olduğu düşünüyorsa en kısa sürede veterinerle görüşme yapılması önerilir. 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Erkek Kedide Meme Olur mu?