Muhabbet Kuşu Cinsleri Nelerdir? Özellikleri Hakkında Bilgiler

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Muhabbet kuşu cinsleri nelerdir, özellikleri hakkında bilgiler konusunu muhabbet kuşu sahiplenmek isteyen insanlar ve kuş türlerini merak eden insanlar sıkça araştırmaktadır. Muhabbet kuşları, Türkiye’de en fazla sahiplenilen kuş türü olarak bilinmektedir. Muhabbet kuşları genel kategori isimleriyle anılsa da pek çok türü bulunmaktadır. Muhabbet kuşlarının özellikleri de cinslerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Muhabbet Kuşları Cinsleri

Muhabbet kuşlarının birden fazla cinsi bulunmaktadır. Yaşadıkları bölgeler ve görüntüleri itibariyle muhabbet kuşları cinslerinin özellikleri değişmektedir. Bununla birlikte ortak özellikleri de bulunmaktadır. Muhabbet kuşları ev ortamına ve sahibine çabuk alışabilen bir kuş türüdür. Muhabbet kuşları; ıslık çalmayı, ötmeyi, şarkılar söylemeyi, oyun oynamayı çok sevmektedir. Her canlı gibi muhabbet kuşlarının da ilgiye ve sevgiye ihtiyaçları vardır. Onunla oyun oynanmasından ve ilgilenilmesinden oldukça hoşlanmaktadır. Mutlu olduklarında şarkılar söyleyebilmektelerdir. Muhabbet kuşlarının ortak özellikleri bunlar olmakla beraber cinsleri şöyle sıralanabilmektedir;

 • Albino muhabbet kuşu
 • Gök mavi muhabbet kuşu
 • Gri kanat muhabbet kuşu
 • Lutino muhabbet kuşu
 • Jumbo muhabbet kuşu
 • Açık yeşil muhabbet kuşu
 • Çekoslovak muhabbet kuşu
 • Pakistan muhabbet kuşu

Albino Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu cinsleri nelerdir, özellikleri hakkında bilgiler söz konusu olduğunda özellikleri ve görünüşü bakımından diğer kuş türlerinden ayrılan albino muhabbet kuşu göze çarpmaktadır. Albino muhabbet kuşları insanlar ve diğer canlılarda da görülebilen albino hastalığına sahip kuş türüdür. Hastalığı sebebiyle renkleri bembeyazdır ve derileri çok hassastır. Bu yüzden ekstra özenli şekilde bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Gök Mavi Muhabbet Kuşu

Konuşmayı sevmeleri ile bilinen gök mavi muhabbet kuşları; ismini renginden dolayı almıştır. Mavi renge sahip olan gök mavi muhabbet kuşu; sosyal olması ve ötmeyi sevmesi nedeniyle neşe kaynağı olarak sahiplenilmektedir. Sahiplenme konusunda en çok tercih edilen kuş türü olmaktadır.

Gri Kanat Muhabbet Kuşu

Gri renge sahip olması nedeniyle gri kanat ismini alan bu muhabbet kuşları sinirli olmaları ile bilinmektelerdir. Sinirli tavırları eğitimlerini zorlaştırdığı için ev ortamında beslenmeye çok uygun olmayan muhabbet kuşu olarak tanımlanmaktadır.

Lutino Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu cinsleri nelerdir, özellikleri hakkında bilgiler konusu araştırılırken lutino muhabbet kuşlarının görüntüsü insanların ilgisini çekmektedir. Lutino muhabbet kuşları sarı renge sahip kuşlardır. Bu yüzden sevimli bir görüntüleri vardır. Yanaklarının iki yanında da allık gibi lekeler bulunmaktadır. Ayakları pembe renkte olan lutino muhabbet kuşları sevimli görüntüsü ile pek çok insana kendini kolayca sevdirebilmektedir.

Jumbo Muhabbet Kuşu

Jumbo muhabbet kuşlarını alerjik reaksiyon gösteren insanların sahiplenmemesi gerekmektedir. Sık tüylü oluşu nedeniyle alerjenik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Jumbo muhabbet kuşları iri yapılarıyla bilinmektedir. Deri hastalıklarına çok çabuk kapılabildikleri için bakımlarının dikkatli yapılması gerekmektedir.

Pakistan Muhabbet Kuşu

Türkiye’de çok nadir görülen bir muhabbet kuşu türüdür. Yaşadığı bölgeden ismini almıştır. Yapıları çok küçüktür. Bir serçe ile hemen hemen aynı boydalardır. Bu yüzden çok sevimli görüntüleri vardır.

Çekoslovak Muhabbet Kuşu

Adını yaşadığı bölgeden alan bir diğer kuş türü de Çekoslovak muhabbet kuşudur. Çekoslovak muhabbet kuşları da fiziki özellikleri ile diğer muhabbet kuşlarından ayrılmaktadır. İri ve kilolu bir görüntüsü vardır. Kuyrukları diğer muhabbet kuşlarına göre oldukça uzundur. 

Açık Yeşil Muhabbet Kuşu 

Muhabbet kuşu cinsleri nelerdir, özellikleri hakkında bilgiler konusunu araştıran insanlar açık yeşil muhabbet kuşlarının en çok konuşan ve en çok sahiplenen kuş cinsleri arasında yer aldığı bilgisine ulaşmaktadır. Açık yeşil muhabbet kuşlarının bakımının kolay olması, sosyal olmaları, çabuk konuşmaları gibi özelliklerinden dolayı sahiplenme oranı diğer kuşlara göre oldukça fazladır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Muhabbet Kuşu Cinsleri Nelerdir? Özellikleri Hakkında Bilgiler