Kedi Bıyıklarının İşlevi Nedir, Ne İşe Yarar?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler her zaman sevimli, cana yakın ve son derece titiz canlılardır. Ayrıca onların güzel görünmesini sağlayan bıyıklarının birçok işlevi vardır. Kedi sahiplenmeyi düşünenler bu nedenle kedi bıyıkları ne işe yarar sorusunun yanıtlarını öğrenmek zorundadır. Sadece görünüş için değil birçok algı gücünü ortaya çıkaran kedi bıyıklarına bu yüzden radar sistemi demek doğru olacaktır. Sadece ağız üstünde değil kaş ve yanaklarda da bulunan kedi bıyıkları sayesinde çevredeki titreşimleri algılayan kediler ayrıca sinir uçlarının yardımıyla hareket ederler.

Dudak üzerinde bulunan kedi bıyıkları, vücutla da uyum içindedir. Bu uyumu kullanarak girmek istedikleri bir alana sığıp sığmayacaklarına karar verebilirler. Yani bıyıklarıyla alan ölçümü yapan kediler tırmanma sırasında da bıyıklarından sinyal alarak hareket eder. Radar sistemi olarak adlandırdığımız kedi bıyıkları canlı ve cansız nesneleri hissetmek için de kediler tarafından kullanılır.

Kedi Bıyıkları Dökülebilir mi?

Tıpkı tüyleri gibi bıyıkları da bir süre sonra dökülebilir. Fakat bıyıkları hiçbir şekilde ellemeniz ya da traş etmenizi önermiyoruz. Bu durum kedinizin ruh halini ciddi oranda bozacak ve denge kaybına neden olacaktır. Bir nevi görme duyusunu da kaybetmiş olacak kedinizin bıyıkları, onun dengede durmasını sağlamaktadır. Ek olarak yaşadığı yerde güvenli olup olmadığına bıyıkları sayesinde karar veren kedilerin bıyıklarına dokunmanız da onları strese sokabilir.

Kedi Bıyıkları Ruh Halini Yansıtır mı?

Kedi bıyıkları onların ruh halini yansıtabilir. Örneğin kedi bıyıklarından sorumlu bir kas grubu bulunuyor. Bu kaslar sayesinde bıyıklar öne veya arkaya doğru hareket edebiliyor. Kediniz rahat bir ortamda ise bıyıklarını düz olarak sarkıtabilir. Ancak avlanma sırasında bıyıklar öne doğru açılır. Endişeli veya üzgün olursa bıyıklar geriye doğru çekilir.

Gördüğünüz üzere kedi bıyıkları onların ruh halini yansıtmakla beraber son derece önemli bir yapı olarak bilinir. Algılama gücünü artıran kedi bıyıkları, bir yere girip giremeyeceklerine karar vermek için kullanılır. Bu alan bir çekmece veya boru olabilir. O halde kedinizin bıyıklarına hiçbir şekilde müdahale etmemeli, traş veya dokunma gibi hareketlerden uzak durmalısınız. Ayrıca kedinizin bıyıklarına zarar vermeniz durumunda ciddi anlamda strese gireceğini de unutmayın.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Kedi Bıyıklarının İşlevi Nedir, Ne İşe Yarar?