Kediler Balkondan Atlar mı?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler balkondan atlar mı konusu önemli olduğundan üzerinde durulmalıdır. Yüksek katlı bir binada yaşayan ve evinde evcil hayvan besleyen kedi severlerin endişe duydukları bir konudur. Bu konuda elde edilen veriler kedilerin farkında olmadan oyun amacı ile yüksek katlı bir binanın balkonundan veya camından atlaması ve yaralanması durumunun söz konusu olabileceğini ortaya koymuştur. Bununda içgüdüsel olarak bir açıklaması bulunur.

Kedilerde Yüksekten Düşme Problemi

Kediler balkondan atlar mı kediler doğaları gereği diğer hayvanlardan ayrılan bir içgüdüye sahiptir. Genellikle insanlar ile beraber bir ev ortamında yaşayabilecek potansiyele sahip ve cana yakın hayvanlar olarak bilinirler. Bunun yanı sıra içgüdüsel olarak da bir korkusuzlukları bulunur. Bu yüksek noktalardan aşağıya kendilerini rahatlıkla bırakabilecek bir özgüven ortaya koyar. Bu nedenle başlarına gelebilecek bir tehlikeli durumun, yaralanmanın ve hatta ölümle sonuçlanabilecek ağır bir durumun yaşanabileceğini düşünemezler. Farkında olmadan yüksek katlı bir binadan düşme problemi yaşanabileceği gibi bilinçli olarak da içgüdüsel yaptıkları bir eylem haline gelebilir. Bu hareketli uçan nesnelere karşı olan zafiyetlerinden de kaynaklanabilir. Özellikle camın dışında gördükleri bir kuş oldukça ilgisini çekecek ve bunun için arkasından atlama refleksi gösterebileceklerdir. Sayılarla durumların her biri bir ihtimal olmakla beraber önlem alınmasını da gerektiği bilinmelidir.

Kediler balkondan atlar mı kediler doğuştan dört dört ayak üstüne düşebilecek bir denge pozisyonuna sahiplerdir. Bu bilgiye sahip olmak kedilerin yüksek bir noktadan rahatlıkla kendilerini bırakacak bir içgüdüsel özgüven oluşturur. Yalnız her zaman için hesaplanamayan bir durum vardır ki mesafelerin yüksekliği ve yerde bulunan bir zarar vericinin nesnenin varlığı kedinin zarar görmesine ve yaralanmasına neden olabilecektir. Bu durum özellikle daha çok oynamaya yatkın ve hareketli kediler de sıklıkla gözlemlenmektedir.

Kediler Balkondan Kendilerini Atar mı?

Kediler içgüdüleri nedeni ile yüksek bir noktadan kendilerini atabilirler. Bu karşılaşılmış ve olması muhtemel ve ihtimali bulunan bir durumdur. Her kedi de bunun yaşanacağı söylenemez. Bazı kedilerde korkaklık durumu da bulunmaktadır. Ancak bu kediden kediye değişebilen bir durumdur. Bunun yanı sıra bilinçli olmadan anlık şaşırma ve korku durumunda da yüksek bir noktadan kendilerini bırakabilirler. Bu daha çok anlık ve yüksek sesli bir gürültüye maruz kalmaları, yıldırım ve şimşek çakmalarından doğan seslerden dolayı olabilmektedir. 

Sesten ürken ve korkan bir kedi denge kaybı yaşayabilir ve bu dikkatsizlik nedeniyle balkondan veya açık bir camdan düşebilir. Bunu da göz önünde bulundurarak önlem almak önemli olacaktır. Böyle bir durumda balkonlara belirli bir güvenlik alanı oluşturulabilir. Kediler için özel üretilmiş kedi filesi malzemesi kullanılabilir. Tasma ile dolaştırılabilir ve sürekli olarak cam ve balkon alanlarından uzak tutulmaya çalışılarak güvenlik önlemi alınabilir.

Kediler balkondan atlar mı konusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Kedilerin yüksek bir noktadan atlamalarına sebep olabilecek davranışlar üzerine detaylı bir açıklama yapıldı. Bu konuda önlem alabilmek ileride oluşabilecek riskli durumlara karşı güvence sağlayacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kediler Balkondan Atlar mı?