Kedilerde Parazit Belirtileri ve Tedavisi

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedilerde parazit belirtisi ve tedavisi her kedi sahibinin hakim olması gereken bir konudur. Çünkü kedileri etkileyen çok fazla iç ve dış parazit türü bulunur. İç parazitler kedilerin akciğerinde, kalbinde, karaciğerinde, midesinde ya da bağırsağında yaşar. Dış parazitlerin yaşam alanı ise kedilerin tüyler ya da cildinin üstüdür. Parazit türleri çok çeşitli olduğu kendilerini de çok farklı şekilde gösterirler. Bu nedenle kediler dikkatlice gözlemlenmelidir ve gerekli müdahaleler yapılmalıdır.

Kedilerde Parazit Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde parazit belirtisi ve tedavisi için ilk olarak kedide parazit olup olmadığına bakmak gerekir. İç ve dış parazitler kedilerin sağlığını oldukça olumsuz etkiler. Hatta tedavi edilmediği zaman kedilerin yaşamını ciddi anlamda etkiler. Kediler parazitleri çok fazla yerden kapabilirler. Kontamine yiyecek ya da su tüketimi, enfekte olan farklı canlılarla temas, sivrisinek ya da kene tarafından ısırılmak gibi basit etkenler sonucunda kedilerde parazit görülebilir. Vücudunda parazit olan kedinin vücudunda ve hareketlerindeki değişimde bunu kolay bir şekilde belli eder. Kedisinde parazit olduğunu düşünen kişiler bir an önce veteriner hekime giderek tedavisini yaptırmalıdır. Vücudunda parazit olan bir kedinin belirtileri şu şekildedir;

 • İştah azalması, anoreksiya, dışkıda kan, karın ağrısı, ishal, kusma, öksürme, anüs ve çevresinde yoğun bir temizleme davranışı, normal beslenme görülmesine rağmen ani bir kilo artışı, nefes alırken zorlanma, hırıltılı nefes alma, kalp atışının yavaşlaması, tüylerin matlaşması, karında şişkinlik ve halsizlik durumları iç paraziti olan bir kedinin gösterdiği belirtilerdir.
 • Tüy ve cilt sağlığında sorunların görülmesi, tüylerin güçsüzleşmesi, saç dökülmesi, kirli görüntüye sahip olan kulaklar, kulak iç ve dışında kırmızı ya da nokta şeklinde kabarmalar, tahriş olmuş cilt, cilt üzerinde lezyonların oluşması ve sürekli olarak kaşınma halinde olmak kedinin dış parazitinin olduğunu gösterir. 

Kedilerde Parazitin Tedavisi

Kedilerde parazit belirtisi ve tedavisi için ilk olarak ne tür parazit olduğuna bakılmalıdır. Bu sebeple ilk olarak net bir şekilde sorunun belirlenmesi gerekir. Kedilerde iç parazit tedavisinde kediye oral yolla ilaç verilmelidir. İlaçlar parazitin türüne göre şurup, toz, tablet ya da macun şeklinde olabilir. Kedilerde görülen en zor iç parazit kalp kurdudur. Bu hastalığın tedavisinde kedi kliniğe yatırıla bilir. Aynı zamanda iç parazitte kedilerde sıklıkla kansızlık görülür. Böyle bir sorunla karşı karşıya olan kediye kan nakli yapılması gerekebilir. Kedilerde dış parazitin tedavisinde ise parazit istilasının durumuna bakılır. Bu istilanın fazlalığına göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Genelde dış parazit iç parazite göre daha kolay bir şekilde tespit edilebildiği için veterinere daha kısa bir süre içerisinde gidilip tedavisi yapılır. Genelde tropikal uygulamalar ve oral yolla alınan ilaçlar sayesinde dış parazit kolay bir şekilde gerçekleşir. Bu durumda sahiplerin bakımı ve ilgisi de önemlidir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilerde Parazit Belirtileri ve Tedavisi