Kedilerle Veteriner Ziyareti, Stres Çözümü ve Hazırlıklar

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedilerle veteriner ziyareti, stres çözümü ve hazırlıklar neredeyse tüm kedi sahiplerinin bilmesi gereken ve uygulaması gereken bir durumdur. Kediler rutin dışına çıktıkları zaman oldukça strese girerler. Aynı zamanda veterinerde sürekli kontrol, aşı gibi canlarını yakan durumlar olduğu için veterinere gittiklerinde çok strese girerler. Bunun için belli hazırlıklar yaparak strese çözüm üretilmelidir.

Kedilerde Veteriner Öncesi Stresi Azaltmak İçin Yapılacaklar

Kedilerde veteriner ziyareti, stres çözümü ve hazırlıklar konusunda stresi azaltmak için yapılması gereken bazı noktalar vardır. Kediler taşıma çantasıyla veteriner hekimlere gittikleri için bir süre sonra taşıma çantalarının içerisine girmek istemezler. Zaten evde taşıma çantası çıkarıldığı zaman bir yerlere kaçmak isterler. Bu de kedinin strese girdiğini gösterir. Kedinin strese girmemesi için taşıma çantasıyla sadece hekime götürmemek gerekir. Bazen sokakta dolaştırıp eve getirmek gerekir. Taşıma çantası evde bir mobilyaymış gibi sürekli belli bir yeri olursa da kedi daha çok alışır. 

Kedilerin veterinere giderken stres olmasının bir diğer nedeni de araba yolculuklarıdır. Arabada giderken kedinin sürekli titremesi, kavislerde sallanması, yüksek sesli müzikler ya da trafik sesine maruz kalması onun için stres kaynağıdır. Kedinin bu titreşimlerden uzak durabilmesi için kucakta götürülmesi ve arama içerisinde yüksek sesli müzik açılmaması önerilir. Eğer taşıma çantasının içerisinde gitmesi gerekiyorsa çantanın içerisine titremeyi önleyecek battaniye ya da havlu serilmelidir.

Veteriner hekimlerinin bekleme salonunda beklemek de kediler için stres oluşturan bir durumdur. Bekleme salonunda bulunan diğer kedi ve köpekler stresi artırır. Bu nedenle bekleme salonunda durmak yerine kliniğin bahçesinde ya da direkt randevu saatinde veterinere gitmek kedinin stresini azaltmak için daha iyi olacaktır. Eğer yeni bir veterinere götürülüyorsa ona kedi hakkında her detayı vermek önemlidir. Kedinin neden stres yaptığı, neden sinirlenebildiği konular anlatılmalıdır. Buna yönelik olarak veteriner daha dikkatli davranacaktır. 

Eğer kedi veterinere giderken çok stres oluyorsa ve asla taşıma çantasının içerisine girmek istemiyorsa bu durumda veteriner hekimden yardım almak gerekir. Bazı hekimler evlere gelerek evde kediye muayene yapar. Veteriner hekim ev ortamında kedi için gerekli olabilecek tüm muayenelerini yapacaktır. Kedi bu durumda daha az stres olur ve ev ortamında olduğu için veteriner hekimden korkmaz. Bir sonraki veteriner ziyaretlerinde ise evde gördüğü hekimi tanıyacaktır ve daha az stres olacaktır.

Kediler Veterinerdeyken Nasıl Rahatlatılabilir?

Kedilerde veteriner ziyareti, stres çözümü ve hazırlıklar, klinikteyken de dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu nedenle klinikte sürekli kediyle ilgilenmek ve sahibini görmesini sağlamak önemlidir. Kedi muayene masasına konulurken yavaş bir şekilde bırakılmalıdır çünkü ani hareketler kediyi korkutur. Veteriner ziyareti sırasında kediye sesi yükseltmemek çıkarır. Kediye karşı tedirgin, gergin ya da agresif olmamak gerekir. Kediye karşı ilgili ve sevecen davranmak önemlidir. 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilerle Veteriner Ziyareti, Stres Çözümü ve Hazırlıklar