Kedim Çok Hızlı Nefes Alıp Veriyor, Normal mi?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedim çok hızlı nefes alıp veriyor, normal mi sorusu hızlı nefes alıp veren kedileri için sahiplerinin merakını çekiyor. Kedilerde solunum yolu rahatsızlıkları görülebilen bir durumdur. Özellikle göğüs ve karın bölgesinde görülen farklı bir hareketlenme burada solunuma dair sıkıntı çektiklerinin göstergesi olabilmektedir. Pratik yöntemlerle süreçte bir problem olup olmadığı tespit edilebilir ve alınması gereken önlemler belirlenebilir.

Kedilerde Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

Kedim çok hızlı nefes alıp veriyor, normal mi konusu merak edilip araştırılırken uzmanlar tarafından belirlenen sayısal veriler burada önemli bir kriter olarak değerlendirilebilir. Normal şartlarda bir kedi için solunum hızı 20 ve 30 nefes alışveriş aralığında bulunmaktadır. Bu sayı aralığı dışında daha hızlı bir şekilde nefes alıp verme durumu söz konusuysa ani bir hastalık, dehidrasyon, şok edici bir durumla karşılaşma veya dayanılmayacak bir ağrı söz konusu olabilir.  Kediler astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına tutulabilir. Bu yalnızca nefes alıp vermede artış değil hırıltılı öksürük şeklinde bir sesin oluşumunu da gösterebilir. Bu durum kedilerde görülebilen ve köpeklerde de karşılaşılan kalp kurdu hastalığının başlangıcı olarak beliriyor da olabilir. Solunum yoluna yönelik olarak bazı viral enfeksiyon hastalıkları da vücudunda bakteri oluşmaya başlaması ve zamanla hırıltılı bir nefes alışverişini meydana gelmesini tetikleyebilir.

Kedim çok hızlı nefes alıp veriyor, normal mi sorusu üzerinde durum tespiti yapılırken kedinin hareket durumu incelenmelidir. Eğer yakın bir zamanda fiziksel olarak hızlı ve yoğun bir aktivite içerisinde bulunmuşsa nefes alıp vermesindeki artış oranı normal olarak görülebilir. Kedilerdeki nefes alıp verme hızındaki artış bazen sıcaklardan kaynaklanabilir. Yaz aylarında güneş ile direkt temas eden ve vücudunda su kaybı yaşayan bir kedi normalden daha halsiz, yorgun, bitkin ve kendini huzursuz hissedebilir. Bununla beraber nefes alışverişinde hızlı bir artış da belirebilir. Kedilerde görülebilen nefes problemleri; psikolojik veya nörolojik bozukluklar başta olmak üzere çeşitli travma durumları vücutta oluşan ağrı, anemi ve abdominal genişleme gibi tedavi gerektirecek hastalıkların neticesinde oluşmuş olabilir.

Kedilerde Nefes Problemleri Hangi Hastalığın Habercisidir?

Kedilerde yaşanabilecek ani ve sık soluma problemi genellikle yavru kedilerin hareketlilik sürecinde daha çok görülebilmektedir. Aktif olarak gün içerisinde koşturan ve fizyolojik hareketleri artan bir kedinin sık soluması oldukça normaldir. Hatta bu süreçte vücut ısısında artış gözlemlenebilir. Bunun yanı sıra kedilerin solunum yolları ile ilgili ciddi rahatsızlıkları da bulunabilir. Bu kronik bir bronşiyal hastalık olmakla beraber kardiyovasküler hastalıkların sebebi de olabilmektedir. Yapılan tedavi ve tetkikler doğrultusunda bazı kedilerin genetik olarak kalp rahatsızlığı ile doğduğu da görülmüştür. Bu da sık soluma rahatsızlığına tetikleyen bir durum olabilmektedir.

Kedim çok hızlı nefes alıp veriyor, normal mi konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Bu süreçte sakin kalabilmek ve doğru durum tespitini yapabilmek önemlidir. Yapılan tüm müdahalelere rağmen gittikçe artan nefes problemlerinin altında daha ciddi bir problem olabilir. Doğru teşhis ve tedaviye yönelik olarak yakın zamanda bir uzman veterinerden yardım alınması doğru olacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedim Çok Hızlı Nefes Alıp Veriyor, Normal mi?