Kuşlarda Gaga Büyümesine Karşı Neler Yapılmalı?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kuş gagaları onların yaşamı boyunca büyüyen dokulardan meydana gelmektedir. Gaganın alt ve üst kısmında ince bir deri bulunurken çok sayıda keratin ve kemik de yer almaktadır. Ayrıca gaganın canlı bölgelerinde sinir ve kan damarları da bulunurken son derece hassas bir kısım olduğunu söylemek doğru olacaktır. Kuşlar gagalarını yemek tüketmek, tutunmak ve dengede kalmak için kullanır. Ancak gagalar büyürken aynı zamanda yıpranmakta ve aşağıya doğru kıvranarak kuşları rahatsız etmeye başlar. Muhabbet kuşlarında, sultan papağanında ve diğer papağan türlerinde bu tür sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu yazımızda sizlere kuşlarda gaga büyümesi ve yapılması gerekenler hakkında önemli bilgiler aktarıyor olacağız.

Gaga Nasıl Kesilmeli?

Kuşlarda gagaların aşırı büyümesi metabolik hastalıklara davetiye çıkarırken çoğu zaman viral enfeksiyonların gelişme riskini de artırır. Özellikle de evde beslenen muhabbet kuşlarında görülen bu durum birkaç haftada gelişebilir. Evde beslediğiniz şirin ve sevimli kuşların gagasında anormal bir büyüme fark ederseniz, gaganın kesilmesi için hızlıca veterinere başvurmanız gerekecektir. Kesinlikle bireysel bir müdahalede bulunmamanızı öneriyoruz. Çünkü gagalar çok hassas bir yapıda olduğu için hatalı bir yaklaşımda kuşun hayatını tehlikeye atabilirsiniz. Oysa veterinerler daha kısa sürede ve sorunsuz olarak gagayı kesebilir.

Gaga kesiminde genelde motorlu özel matkaplar kullanılır. Kuşu bu süreçte sakinleştirmek için havluya sarmalı ve ona ilgi göstererek zarar vermeden gaga kesiminin bitmesini bekleyebilirsiniz. Daha küçük kuş türlerinden olan muhabbet kuşlarında ise zımpara tahtası kullanılabilir. Zımpara tahtasının kullanılmaması halinde ilerleyen vadede gaga çatlaması gözlemlenebilir.

Gaga Uzamasını Engellemek için Ne Yapmalıyım?

Kuşlar titiz ve bakımlı canlılardır. Bu nedenle gagalarını kendileri törpüleyebilir. Fakat törpüleme işlemine yardımcı olmak amacıyla aşınmayı destekleyen sert yiyecekler vermeniz daha uygun olacaktır. Buna rağmen gagada aşırı büyüme yaşanıyorsa bir hastalığın habercisi olabilir. Sonuç olarak yine veteriner hekim desteğiyle bu süreci yönetmeniz çok daha uygun olacaktır. Son derece narin yapıda olan muhabbet kuşları için zamanla ciddi bir sorun haline gelen gaga büyümesini dikkatli bir şekilde takip etmenizde yarar var. Zamanında yapılmayan müdahaleler, kuşun hayatını kaybetmesine neden olabilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kuşlarda Gaga Büyümesine Karşı Neler Yapılmalı?