Lori Papağanı ve Türleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Lori papağanı son derece dikkat çeken ve farklı özellikleri olan bir kuş türüdür. Birbirinden farklı renkleriyle harika görünen bu kuşlar aslında en çok renk varyantına sahip olan türlerdendir. Sıcak kanlı ve hareketli olmaları nedeniyle günümüzde çokça sahiplendiği unutulmamalıdır. Yeteri kadar ilgi gördüğünde zamanla konuşabilen Lori papağının enerjisi çok yüksektir. Bu yüzden belirli dönemlerde yüksek sesle ötebilir. Bu durum doğal olarak sizi rahatsız edebilir. Ortalama 25 yıl yaşayan bu papağanlar geveze kuş olarak da adlandırılmaktadır.

Lori Papağan Türleri Nelerdir?

Kardinal ve gökkuşağı olarak iki farklı şekilde olabilen Lori papağanlarının 22 adet alt türü bulunmaktadır. Gökkuşağı türü olanlar adından da anlaşılacağı üzere oldukça renklidir. Kardinal Lori papağanı ise genelde kırmızımsı renktedir. Fırçaya benzeyen bir dil yapısı olan bu türün bakımı zordur. Bu nedenle sürekli vakit geçirmek ve ihtiyaçlarını karşılama noktasında sorun yaşayacağını düşünenler Lori papağanı sahiplenmemelidir.

Lori Papağan Özellikleri

Bu papağanların beslenme programını genelde sebze ve meyveler oluşturmaktadır. Mide yapıları son derece ince olan Lori papağanların daima tohumla beslenmesi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Ancak sebze ve meyvelerin çoğunlukta olduğu tohumlarla destekleyeceğiniz bir program hazırlayabilirsiniz.

Bu kuşlarla ilgili bilinmesi geren bazı durumlar vardır. Eş seçme konusunda ciddi bir seçicilik özelliğine sahip olan Lori papağanların kuluçka süresi 28 gündür. Yumurtadan çıkan bu kuşlar 80-85 gün sonra özgürce hareket edebilirler. Eğer yavru lori papağanı besleyecekseniz bir süre un kurdu vermeniz önemlidir.

Bu kuşların yaşını belirlemek için göz ve gaga yapılarına bakmanız gerekiyor. Küçük lori papağanlarının gagasında koyu lekeler bulunurken, yetişkin kuşlar turuncu bir gagaya sahiptir. Son olarak bu kuşların yaşaması için büyük ve geniş bir alanın hazırlanması gerekir. Yani kafes seçiminde dikkatli olmanızda yarar var. Küçük kafes kullanıldığında Lori papağanları strese girebilir. Diğer kuş türlerinde olduğu gibi kafes içinde tahta kuş tüneği kullanmalı ve günlük olarak temizlemelisiniz. Ayrıca kafesi de haftalık olarak dezenfekte etmeli, yemliği yıkamalı ve kafesteki diğer ekipmanları da temizleyerek daha sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Lori Papağanı ve Türleri