Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Muhabbet kuşları, yaşam alanında en çok beslenen canlılardandır. Neşeli tavırlarının yanı sıra renkli görüntüleriyle kendini çokça sevdiren minik dostlarımızın bakımı, büyük bir titizlikle yapılmalıdır. Kafes kuşu olarak da bilinen bu kuşların kendi türleriyle yaşaması gerekir. Tek başlarına genelde canı sıkılan muhabbet kuşlarına ilgi göstermediğinizde strese girebilir. Öyle ki haftalarca sizinle küs kalabilir. Ayrıca uzun ömürlü olmaları için temizlik düzenine de dikkat edilmelidir. O halde beslenmeden temizliğe, kafes bakımından daha pek çok faktöre kadar dikkat etmeniz gerekenleri şimdi paylaşıyor olacağız.

Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet kuşu bakımı için öncelik kafes seçimidir. Mutlaka geniş ve büyük olması gereken kafeslerin, rahat hareket etmelerini sağlaması önemlidir. Ayrıca kafesin içinde 1 veya 2 adet kuş tüneği bulunmalıdır. Bu tüneklerin de ahşap ya da tahtadan üretilmesi gerekir. Plastik tünekler uzun vadede kuşun ayaklarında mantar oluşmasına sebep olur.

Soğuğa karşı son derece hassas olan muhabbet kuşlarını rüzgarda veya serin bir alanda bırakırsanız kısa sürede hastalanırlar. Bazen de bu durum onların yaşamını sonlandırabilir. Soğuğun dışında doğrudan güneş ışığına maruz kalmaları da ciddi sorunlara neden olacaktır. Muhabbet kuşu bakımında beslenme de önemlidir. Yem tüketirken onun sevdiği yemi kullanmanızı öneriyoruz. Yem dışında suyu da her gün değiştirmelisiniz. Soğuk mevsimlerde hastalıklara yakalanmasını engellemek adına özel olarak hazırlanan muhabbet kuşu vitaminlerini kullanabilirsiniz.

Kafes bakımı için gün aşırı temizlik yapmanızı öneriyoruz. Çünkü dışkıların kokmaması ve bakteriye neden olmaması gerekir. Kafes temizliği kuşun kendini mutlu hissetmesini de sağlayacaktır. Ayrıca kafes içinde ayna kullanmak, can sıkıntısını engeller.

Muhabbet Kuşu Bakımı Neden Önemli?

Muhabbet kuşu bakımı bu şirin dostlarımızın uzun ve sağlıklı yaşamaları için önemlidir. Bu süreçte yıkanmalarını sağlamak için kuş banyoluğu almanızı da önemle tavsiye ediyoruz. İlk kez sahiplendiğiniz bir muhabbet kuşu başlangıçta size güvenmeyecektir. Haliyle kendi kendine duş almasını sağlamak adına banyoluk kullanmanız gerekebilir.

Dişi muhabbet kuşlarının yumurtalarına hiçbir şekilde zarar vermemeniz gerektiğini de unutmayın. Bu durum dişi kuşu strese sokar ve onlara zarar vermesine neden olabilir. Son olarak tüy döken canlılardan olan muhabbet kuşları, stresli dönemlerinde ciddi oranda tüy dökebilir. Bu dönemde yapmanız gereken şey, onunla ilgilenmektir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?