Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir sorusunun yanıtını muhabbet kuşu besleyen insanlar merak etmektedir. Muhabbet kuşları belirli zaman dilimleri geldiğinde erişkinliğe ulaşmaktadır. Ortam faktörüyle de beraber muhabbet kuşlarında çiftleşme isteği görülmektedir. Muhabbet kuşları birbirlerine kur yaparak çiftleşmektedir. Dişi muhabbet kuşları yumurtladıktan sonra bazı durumlar sonucunda yumurtasını yiyebilmektedir. Buna sebep olan birkaç faktör bulunmaktadır.

Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir sorusuna yanıt verilebilmesi için öncelikle muhabbet kuşunun özelliklerini bilmek gerekmektedir. Muhabbet kuşları evde kolayca beslenebilen ufak boyutlara sahip kuş türüdür. İnsanlara ve ev ortamına çabuk alışabilmesinden dolayı insanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Muhabbet kuşları aynı zamanda hipoalerjenik özelliklere sahip olan kuş türüdür. Muhabbet kuşları sevecen bir kuş türüdür. Çiftleşme zamanı geldiğinde uygun koşulların sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde hırçınlaşabilmektelerdir. 

Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir?

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir sorusuna uygun koşullar ve imkânlar sağlandığında çiftleşebilir yanıtı verilmektedir. Muhabbet kuşlarının çiftleşebilecek olgunluğa ulaşması için doğumundan en az 6 ay geçmiş olması gerekmektedir. 6 aydan sonra yetişkin muhabbet kuşu kategorisine girebilmektedir. Muhabbet kuşlarının çiftleşebilmesi için karşı cinsten bir muhabbet kuşu ile aynı kafeste tutulmaları gerekmektedir. Erkek cinsinden muhabbet kuşu, çeşitli kurlar yaparak dişi muhabbet kuşunu etkilemeye çalışmaktadır. Bu süreçte kuşlara dokunmamak gerekmektedir. Birbirlerine kur yaparak çiftleşme öncesi uyum sağlamaya çalışmaktalardır. Kur yapma görevini çoğunlukla erkek muhabbet kuşu üstlenmektedir. Dişinin etkilenmesi için inanılmaz tavırlar sergileyebilmektedir. 

Dişi muhabbet kuşları etkilendiklerinde çiftleşme için kuyruklarını kaldırmaktadır. Bu durum ile çiftleşme isteğini belirtmektedir. Erkek muhabbet kuşu ile dişi muhabbet kuşu bu aşamadan sonra çiftleşmektedir. Daha sonra yumurtlayan muhabbet kuşu kuluçkaya yatmaktadır. Muhabbet kuşları senede 5-6 kez çiftleşebilmektedir. Dişi muhabbet kuşları tek seferde 5 ila 10 arasında yumurta yumurtlayabilmektedir. Fakat genelde 5-6 tane yumurta yumurtlamaktadır. Kuluçka süresi 18-21 gün sürmektedir. 3 haftalık bu süreçte dişi muhabbet kuşunun bakımını ve beslenmesini, erkek muhabbet kuşu üstlenmektedir. Eşini besleyerek kuluçka süresinin kolay geçmesini sağlamaktadır. 

Eğer erkek muhabbet kuşu, dişi muhabbet kuşunu beslemiyorsa bu durumda kuşlara bakan kişinin, dişi muhabbet kuşunu rahatsız etmeden beslemesi gerekmektedir. Rahatsız edilirse yumurtasını yiyebilmektedir. Muhabbet kuşları bazen boş yumurtalar yumurtlayabilmektedir. Bu durum 8.günden sonra belli olmaktadır. 8.günden sonra yumurtayı ışığa tutarak damarların oluşup oluşmadığını kontrol etmek gerekmektedir. Eğer oluşmamışsa yumurtayı atmak gerekmektedir. Çünkü dişi olan muhabbet kuşu boş yumurtanın üzerinde kuluçkaya yatmaktadır. Bu durum da boşuna çabalamasına neden olmaktadır. Eğer yumurtalar dolu ise 21 gün sonra kabuklarından çıkmaktadır. Böylece çiftleşme işlemi yavrularla sonuçlanabilmektedir.

Muhabbet Kuşları Neden Kendi Yumurtalarını Yer?

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir sorusuna ek olarak çiftleşmeden sonra muhabbet kuşları kendi yumurtalarını yiyebildikleri için neden yedikleri sorusu sorulmaktadır. Muhabbet kuşları; ortamın 20 derecenin altına düşmediği sıcaklıkta ve her mevsimde çiftleşebilmektedir. Muhabbet kuşlarının ortamı eğer dar ise çiftleşme için uygun ortam olmamaktadır. Bu yüzden geniş ve rahat edebilecekleri kafeslerde beslemek gerekmektedir. Muhabbet kuşlarında çiftleşmeden sonra yumurtlama görülmektedir. Kuluçkadan sonra da yavrular Dünya’ya gelmektedir. Muhabbet kuşları yumurtladıktan sonra yumurtalarını yiyebilmektelerdir. Bunun birkaç sebebi bulunmakla beraber muhabbet kuşlarında sıkça görülen bir davranış olarak yer almaktadır. Muhabbet kuşlarının kuluçka süresince rahatsız edilmemesi gerekmektedir. Rahatsız edildiklerinde sinirlenip yumurtasını yiyebilmektedir. 

Kuluçkaya yattığı sürece muhabbet kuşlarına kalsiyum açısından zengin mamalar yedirmek gerekmektedir. Kalsiyum eksikliği çeken muhabbet kuşu yumurtasını yeme eğilimi göstermektedir. Bununla beraber kuluçka sürecinde ortama dikkat etmek gerekmektedir. Çok gürültülü olmayan, uygun büyüklükteki ve uygun sıcaklıktaki ortamlarda çiftleşmeleri ve kuluçkaya yatmaları gerekmektedir. Aksi takdirde ya boş yumurta çıkmaktadır ya da dişiler yumurtalarını yemektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir?