Muhabbet Kuşu Hastalıkları Nelerdir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Muhabbet kuşu sahiplenmek isteyenler bazı bilgilere sahip olmalıdır. Bu sevimli dostlarımız insanlar gibi hasta olabilmektedir. Hastalık dönemlerinde çokça ilgi bekleyen muhabbet kuşları için ayrıca bir tedavi programı hazırlanmalıdır. Bunun dışında muhabbet kuşu hastalıkları konusunda araştırma yaptığınızda mantar hastalığı, solunum yolu hastalıkları, çiçek hastalığı, ishal, astım, bronşit ve romatizma gibi hastalıklarla karşılaşabilirsiniz. Şimdi bu hastalıklar hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşalım.

Muhabbet Kuşlarında Romatizma

Bazen kuş tüneğinde tutunamayan muhabbet kuşları yürümekte zorluk çekebilir. Ayrıca düştükten sonra ayağa kalkamayacak hale gelebilir. Bu tür durumlarda romatizmadan şüphe duyulabilir. Kuşunuzu rutubetli ve serin yerlerde besliyorsanız ya da banyo yaptıktan sonra ıslak bırakıyorsanız, romatizmaya yakalanma ihtimali yüksek olacaktır.

Muhabbet Kuşlarında Astım Hastalığı

İnsanlar gibi soluk alırken zorlanabilen muhabbet kuşları astıma yakalanabilir. Astım hastalığından sonra kuş eskisi gibi ötmez, ötse bile ilk başlardaki ötüş kalitesiyle karşılaşılmaz. Bronşitin uzun sürmesiyle ortaya çıkan astımın asıl nedeni kirli hava, duman, tozlu yem tüketimi, bakımsızlık ve tozlu ev ortamı olarak sıralanabilir.

Muhabbet Kuşlarında Bronşit

Solunum hastalıklarından olan bronşitin ilk belirtileri nefes alırken duyulan sesler ve solunumda güçlüktür. Ayrıca başlangıçta kuşunuzda yüksek ateş seyredebilir.

Muhabbet Kuşlarında İshal

İshal muhabbet kuşlarında iki farklı şekilde ortaya çıkar. Birincisi gıdaya bağlı ishal, diğeri de mikrobik ishaldir. Gıdaya bağlı olan ishalde kuşun beslenme programı yeniden gözden geçirilmeli ve yulaf ile ince yemler verilmelidir. Ek olarak kuş yemliğinde haşlanmış patates de mutlaka bulundurulmalıdır. İshal olan kuşun temizliği ve kafes bakımı da özenle yapılmalıdır.

Muhabbet Kuşlarında Çiçek Hastalığı

Muhabbet kuşu hastalıkları arasında olan çiçek hastalığının sonucunda ölüm gerçekleşir. Çok hızlı bulaşabilen çiçek hastalığının tedavisi kısa sürede yapılmalıdır. Genelde ayaklarda, göz çevresi ve gaga bölgesinde göreceğiniz belirtiler en çok virüslerden dolayı ortaya çıkar.

Muhabbet Kuşlarında Sindirim Sistemi Bozukluğu

Sağlıklı olmayan gıdaların kuşlara verilmesi birçok rahatsızlığı beraberinde getirebilir. Bunlardan biri de sindirim sistemi bozukluğudur. Kuşunuzu uzun vadede hasta eden bayat gıdalar, kuşun karın alt bölgesindeki damarların yeşil görünmesine neden olur.

Muhabbet Kuşlarında Mantar

Mantar belirtileri pullanma, kızarıklık ve tüylerde bitli görünüm şeklinde ortaya çıkar. Bulaşıcı olmakla beraber kısa sürede önlem alınması gerekir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Muhabbet Kuşu Hastalıkları Nelerdir?