Muhabbet Kuşuna Ne Zaman Banyo Yaptırmalıyım?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yaşam alanlarının sevimli minik dostları olan muhabbet kuşlarının bakım sürecinde bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle bu kuşların daima hijyen kalması gerekir. Çünkü bakteri ve virüslere kısa sürede yakalanabilen bu canlıların kafes temizliğinin yanı sıra yemlik ve suluk hijyenine çok dikkat edilmelidir. Günlük değiştirilmesi gereken suyun yanı sıra yemin de taze olması şarttır.

Muhabbet kuşlarının kafes, yemlik ve suluk temizliğine dikkat eden hayvanseverler bu süreçte banyo konusuna da özen göstermelidir. Muhabbet kuşları normalde suyla oynamaktan çok hoşlanır. Fakat soğuk kuş dönemlerinde sürekli suyla temas halinde olmaması gereken muhabbet kuşlarının belirli dönemlerde banyo yaptırılması gerekir. Bazı muhabbet kuşları ise suya girmekten hoşlanmayabilir. Şimdi sizlere muhabbet kuşuna ne zaman banyo yaptırmanız gerektiğine dair önemli bilgiler sunuyor olacağız.

Muhabbet Kuşuna Banyo Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşuna ilk defa banyo yaptıracak olanlar öncelikle bir kuş banyoluğuna sahip olmalıdır. Petshop’lardan satın alabileceğiniz bu ürünler dayanıklı ve sağlıklıdır. Ayrıca banyoluğa bırakacağınız suyun yüksekliği her zaman kuşun boyundan az olmalıdır. Kuşunuz ilk kez bu banyoluğa girecekse, banyoluk içerisinde kuşun sıkça vakti geçirdiği oyuncakları veya dilimlenmiş marul tanecikleri bırakabilirsiniz. Bunlar muhabbet kuşunuzun dikkatini çekecek ve suya alışma sürecini hızlandıracaktır.

Muhabbet kuşları sadece banyolukta değil, ılık ve hafif akan musluk suları altında da duş alabilir. Sadece suyun akış hızına dikkat etmeli ve sıcaklığını da ayarlamalısınız. Muslukta yıkayacaksanız kuş ile su arasında mesafe bırakmamalısınız. Çünkü su ne kadar yüksekten akarsa, hızı o kadar fazla olacak ve kuşu rahatsız edecektir. Bu durum onların strese girmesine neden olabilir.

Her iki yöntemle başarılı olamayanlar, spreyleme yöntemine başvurabilir. Bu yöntem için ihtiyacınız olan ekipman, 1 adet çiçek sulama spreyidir. İçerisini ılık suyla doldurarak muhabbet kuşunuza belirli bir mesafeden sıkabilirsiniz. Ancak sürekli gözüne gelmemesine dikkat etmeniz gerekir. Zamanla muhabbet kuşunuz size güvenecek ve kuş banyoluğuna girmek için sabırsızlanacaktır.

Kuşu yıkadıktan sonra kurulamanız gerekmiyor. Ancak havlu peçeteye sararak en azından bir süre üşümesini engelleyebilirsiniz. Sevimli dostlarımız zaten kanatlarıyla kendini kurutacağı için saç kurutma makinesi veya benzeri ısıtıcılarla kurulamamanızı öneriyoruz.

Muhabbet Kuşu Ne Zaman Banyo Yapmalı?

Muhabbet kuşlarının banyo zamanına gözlemlerinize göre karar verebilirsiniz. Gün içinde sürekli vücudunu temizliyor ve kaşınıyorsa artık duş alma zamanı gelmiştir. Ortalama 15 günde bir banyo yaptırmanız gereken muhabbet kuşlarının soğuk kış aylarında duş almaması gerekir. Bu dönemlerde kuş temizleme spreylerinden faydalanabilirsiniz. 

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Muhabbet Kuşuna Ne Zaman Banyo Yaptırmalıyım?