Kedi Tuvaleti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler temizliğine düşkün olan canlılardır. Bu noktada tuvalet alışkanlığı kazandırmak adına bazı süreçlere dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca kedilerde tuvalet alışkanlığı için doğru tuvalet seçimi yapmanız şarttır. Küçük yaşlarda biraz daha zor olan tuvalet eğitimi için piyasada çok sayıda tuvalet buunuyor. Fakat kedi sahiplerinin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda üretilen kedi tuvaletleri arasından otomatik, büyük, açık veya kapalı gibi tuvalet türlerini seçebilirsiniz. Şimdi bu ürünlerle ilgili biraz daha detay vermemiz gerekiyor.

Otomatik Kedi Tuvaleti ve Özellikleri

Yıkanabilir kedi tuvaleti olarak da bilinen otomatik kedi tuvaletinde kum bulunmuyor. Granül kedi kumu olan bu tuvalet sayesinde kumun yenilenmesi gerekmiyor. Kedinizin eşeleme ihtiyacını da karşılayan bu tuvaleti kullanırken elektriğe bağlamanız ve soğuk su montajı yapmanız yeterlidir. Tuvalet ihtiyacını giderirken kedinizin idrarı granül kumdan aşağıya iner. Dışkılar ise sifon sayesinde atılır. Yıkama sırasında dışkılar kepçeye benzer sistemle toplanır ve hazneye atılır. Daha sonra eritilir. Bu özellikleri sayesinde otomatik kedi tuvaletinin aslında son derece pratik olduğunu söylemekte yarar var.

Kapalı Kedi Tuvaleti ve Özellikleri

Kapalı kedi tuvaleti için birden fazla alternatif söz konusudur. Üstten ve önden girişli olarak tercih edilebilen kapalı kedi tuvaleti kokuyu rahatlıkla hapsedebilmektedir. Ancak tuvaletin büyüklüğü bu süreçte önemlidir. Yavru kediniz için daha önceden küçük bir tuvalet seçtiyseniz, sevimli dostunuz büyüdüğünde artık bu tuvaleti kullanamayacaktır. Bu nedenle yavru kediler için de her zaman büyük kedi tuvaleti satın almanızı öneriyoruz.

Açık Kedi Tuvaleti ve Özellikleri

Açık kedi tuvaleti adından da anlaşılacağı üzere kolayca girilip çıkılabilen ürünlerden oluşur. Fakat kokuyu doğrudan dışarıya verdiği için tercih edilmediği söylenebilir. Aslında bu durum geçicidir. Balkonda kullanacağınız açık kedi tuvaletinde koku sorunu oluşmayacaktır. Ancak kedinizin rahat bir şekilde tuvalet ihtiyacını gidermesini istiyorsanız tercihinizi bu tür tuvaletlerden yana kullanmamanız gerekiyor.

Görüldüğü üzere kediler için çok sayıda tuvalet çeşidi bulunmaktadır. Onların hoşlanmayacağı bir tuvalet seçmek yerine rahatça ihtiyacını giderebileceği tuvaletlerden faydalanmanız son derece önemlidir. Çünkü kediniz mahremiyet duygusuyla hareket edebileceğinden açık tuvalet nedeniyle bir süre sonra strese girebilir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Kedi Tuvaleti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler