Yavru Kediler Süt İçer mi? Yavru Kedime Süt Vermeli miyim?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzde kedi denildiğinde akla gelen ilk içecek olan süt hakkında doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Örneğin, yol kenarında yavru bir kediyle karşılaşanlar hemen kediye süt vererek ona iyilik yaptığını düşünebilir. Evet, kediler gerçekten sütü çok severek tüketebilir fakat inek sütünün son derece ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu bilinmelidir. Kediler öncelikle laktozu sindiremez. Laktoz, sütte bulunan bir enzimdir. Kedilerdeki laktoz intoleransı nedeniyle ciddi sindirim sorunlarına neden olabileceğinizi unutmayın. Ayrıca süt içeriğinde yüksek miktarda yağ ve protein bulunmaktadır. Haliyle inek sütü sadece yavru kedilerin değil, yetişkin kedilerin de sindirim sistemini doğrudan etkilemektedir.

Laktozun Kediler için Zararları Nelerdir?

Kedilere verilen sütün içeriğinde bulunan laktoz hiçbir şekilde sindirilemez. Bu yüzden kalın bağırsağa giderek birikir ve burada bakteri oluşumuna neden olur. Bakteri oluşumu da doğrudan enfeksiyonlara davetiye çıkardığı için yavru kediniz ciddi anlamda etkilenmektedir. Her hayvansever kedilere süt vermek ister ancak ille de süt vermek isteyenler laktozsuz sütleri tercih etmelidir. Buna alternatif olarak soya sütüyle de yavru kedinizi destekleyebilirsiniz.

Veteriner hekimler ve uzmanlar soya sütü için de birtakım uyarılarda bulunmaktadır. Yavru dönemindeki kedilere az miktarda soya sütü verilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, herhangi bir yan etki görülmediğinde soya sütüne devam edilebileceğini aktarmaktadır. Ancak yavru kedilere soya sütü ya da laktozsuz süt verilecekse her öğünde değil, belirli aralıklarla tercih edilmelidir.

Yavru Kedilerde Anne Sütünün Önemi

Evinizde beslediğiniz yavru kediler için soya veya laktozsuz süt vermek yerine 8 haftalık olana kadar anne sütü emmelerini sağlamalısınız. Bu durum onların çok daha sağlıklı olmasını sağlarken sindirim sistemi için de faydalıdır. Ayrıca bağışıklık sisteminin gelişiminde her zaman önemli olan anne sütünün yavru kedilerin genel sağlığını da olumlu etkilediği unutulmamalıdır. O halde sokakta karşılaştığınız bir yavru kedi için süt vermeden önce bir kez daha düşünmeli ve en azından laktozsuz süt tercih etmelisiniz. Yavru kedilerin gelişim sürecinde tükettiği besin öğeleri ve takviyeler, sağlıklı yaşamaları adına her zaman önemlidir ve dikkat edilmelidir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Yavru Kediler Süt İçer mi? Yavru Kedime Süt Vermeli miyim?